Kızıltepe'de 1 kişinin öldüğü arazi kavgasında 2 kişiye müebbet hapis verdi

Mardin Kızıltepe ilçesinde 1 kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin de yaralandığı arazi kavgasına dair açılan davanın karar duruşmasında 2 kişiye müebbet hapis cezası ve 65'er yıl hapis cezası verildi. Dosyada azmettirici olarak yer alan isimlere ise görgü tanıklarının beyanlarına rağmen beraat verildi.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri

Mardin’in Kızıltepe ilçesi Doyuran (Tiltiêmik) kırsal mahallesinde aralarında arazi anlaşmazlığı bulunan akrabalar arasında 12 Aralık 2017’de çıkan ve 1 kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin de yaralandığı silahlı kavganın mahkemesinde karar verildi. Mahkeme 2 kişiye müebbet hapis cezası verirken, firari durumda olan 6 kişinin dosyası ise yakalanamadıkları için ayrıldı. Mardin’in Kızıltepe ilçesi Doyuran kırsal mahallesinde aralarında arazi anlaşmazlığı bulunan akrabalar arasında 12 Aralık 2017’de çıkan silahlı kavgada; Necmettin Kılıç yaşamını yitirdi, 5 kişi ise ağır yaralandı. Olaya dair başlatılan soruşturma kapsamında, 6 kişi gözaltına alındı, 9 kişi ise bulunamadı. Soruşturmada ilk etapta 2 kişi tutuklanırken, 4 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Soruşturmanın tamamlanmasıyla Haziran 2018’de hazırlanan iddianame ile 15 kişi hakkında Mardin 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. İddianamede 3 kişi hakkında “cinayete azmettirmek”, 12 sanık hakkında ise “Tasarlayarak öldürmek” suçlamasıyla hapis cezası istendi. 

 

Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde önceki gün davanın karar duruşması görüldü. Karar duruşmasında savcılık, 6 kişinin “kasten öldürme”, “kasten öldürmeye teşebbüs” ve “yasaklı silahları bulundurma” suçlamaları ile cezalandırılmalarını istedi. Savcılık; “Katılan beyanları, tape kayıtları, uzmanlık raporları ve tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde, sanıklar A.K., A.K., H.K., İ.K., İ.K. ve V.K.’nın olay yerinde oldukları ve iştirak iradesi altında katılanlara öldürme kastı ile ateş ederek maktulü kasten öldürdükleri ve katılanlara yönelik kasten öldürme kastı ile hareket ettiklerinin ve somut olayda ruhsatsız nitelikte silah kullandıklarının, olay yerinden elde edilen kovanlar üzerinden yapılan değerlendirmede söz konusu olayda kullanılan silahların 6136 sayılı yasa kapsamında yasak niteliğe haiz olduklarının sabit olduğu anlaşılmakla” diyerek cezalandırılmalarını istedi.   

 

6 KİŞİNİN DOSYASI AYRILDI

 

Avukatların savunmalarının ardından mahkeme kararını açıkladı. Kararını açıklayan mahkeme firari olan İ.K., M.K., M.K., M.K., S.K. ve T.K. hakkında çıkarılan yakalama emrinin aradan geçen uzun yıllara rağmen infaz edilemediği, yakalama emirlerinin infazının daha fazla beklenilmesinin mağduriyet oluşturacağı gerekçesiyle dosyalarının ayrılmasına karar verdi.

 

Dosyada azmettirici olarak yer alan kişiler hakkında da mahkeme karar verdi. Mahkeme kararında görgü tanıklarının beyanları ve kimi delillere rağmen 2'si azmettirici olduğu iddia edilen 6 sanık hakkında beraat kararı verdi.

2 MÜEBBET 65’ER YIL HAPİS CEZASI

 

Mahkeme sanıklar İbrahim K. ve Veysi K. hakkında gerçekleştirdikleri öldürme eyleminden kaynaklı "Tasarlayarak Kasten Öldürme " suçundan müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme İbrahim K. ile Veysi K. hakkında 5 kişinin yaralanması nedeniyle de “Öldürmeye teşebbüs” suçlamasıyla 5’er kez ayrı ayrı müebbet hapis verilmesine, eylemin teşebbüs aşamasında kalması nedeniyle de cezanın 5’er kez ayrı ayrı 13 yıl hapis cezası olarak belirlenmesine, yani 65’er yıl hapis cezası verilmesine karar verdi.

Haber: Bayram Kerimoğlu

13 Mar 2024 - 10:45 - Asayiş

Mahreç  Bayram Kerimoğlu