Şahmaran Kadın Platformu 8 Mart'ı kutladı

Mardin Şahmaran Kadın Platformu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

Daristan  Bülbül
Daristan Bülbül Tüm Haberleri
Şahmaran Kadın Platformu 8 Mart'ı kutladı
Şahmaran Kadın Platformu 8 Mart'ı kutladı
Haber albümü için resme tıklayın

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Mardin Şahmaran Kadın Platformu açıklama yaptı. Karayolları Parkı’nda gerçekleştirilecek olan açıklama öncesi Adliye önünde çıkan silahlı kavga nedeniyle kadınlar açıklamalarını DEDAŞ Parkı’na taşıdı. Kadınlar açıklamada kadınlar sık sık sloganlar attı. Açıklamayı Şahmaran Kadın Platformu adına Gülizar İpek Bilek yaptı. Kadınların taleplerini sıralayan İpek, erkek egemen zihniyete karşı mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

Şahmaran Kadın Platformu 8 Mart'ı kutladı

Açıklamanın bir kısmı şu şekilde:

"166 yıl önce New York’ta tekstil işçisi kadınlar günde yirmi saat süren ağır çalışma koşullarına rağmen düşük ücret almalarına karşı çıkarak örgütlü ilk kadın grevini gerçekleştirdi. Greve polis saldırdı, işçiler fabrikaya kilitlendi ardından çıkan yangında fabrika önüne kurulan barikatlardan kaçamayan 129 kadın hayatını kaybetti. Bu sebeple 8 Mart emeğimizin sömürüsüne, görünmez kılınmasına, ayrımcılığa; her türden baskıya ve şiddete karşı direnişi simgeleyen önemli bir mücadele günü ilan edildi. 8 Mart kadınların patriarkal kapitalizme, eşitsizliğe, yoksulluğa, kadın emeğinin ve bedeninin değersizleştirilmesine karşı ancak örgütlü direnişle kazanım elde edebileceğinin açık bir göstergesidir. Bizler kadın mücadelesine gönül vermiş kadınlar olarak emek, hak ve eşitlik mücadelesi uğruna hayatını kaybeden kadınların mücadelelerini selamlıyoruz. Onların sesine sesimizi katarak ayrımcılığa, şiddete, eşitsizliğe, sömürüye, gericiliğe, baskılara ve savaşlara karşı sesimizi yükseltiyoruz. 

Şahmaran Kadın Platformu 8 Mart'ı kutladı

Erkek egemen sistemin yeniden üretilmesi ile cinsiyetçi politikalar müfredata giriyor ve tekçi, gerici, cinsiyetçi müfredat ile ayrımcılık derinleştiriliyor. Karma eğitime yönelik müdahaleler eğitimin dinselleşmesi ve çocukların geleneksel rol kalıpları ile yetiştirilmesine yönelik müfredatlar şiddetin ve cinsel istismarın önünü açmaktadır. Siyasi iktidar ve cemaatler iş birliği ile eğitimin kamusal niteliği hızla tasfiye edilmeye çalışılırken eğitim politikalarının oluşturulması ve uygulanması sürecinde dini vakıf ve cemaatlerin belirleyiciliği arttırıldı.

Şahmaran kadın platformu olarak dünyada ve özellikle de Mardin’de yaşanan kadına yönelik şiddetin her türlüsü için mücadelemizi büyütmekte kararlıyız."

Haber: Daristan Bülbül

08 Mar 2024 - 20:47 - Politika

Mahreç  Daristan Bülbül