Mardin'deki ucube yıkılmaya başlamıştı... Ucubenin son durumu nedir? Mardin bu hançeri çıkarabilecek mi?

Mardin'e çakılan kazık olarak yorumlanan katlı otopark projesinde tıraşlama kararı verilen 2 kattaki yıkım çalışmaları uzun bir zamandır durmuş durumda. Katlı otoparkta duvar örme çalışması başlatılırken, ucubenin 2 katının yıkım işlemlerinde son durum nedir? Mardin bu hançeri çıkarabilecek mi?

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Mardin'in Artuklu ilçesi Diyarbakırkapı'da uzun yıllardan bu yana devam eden katlı otopark projesinde çalışmalar devam ediyor. Tarihi Mardin'in kalbine çakılan kazık olarak değerlendirilen katlı otopark projesinde mevcut planın dışına çıkan firma, katlı otopark projesinde 2 kat fazladan attı. Projenin dışına çıkılarak atılan fazla iki katın fark edilmesi üzerine o dönem Mardin Valisi ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanvekili olan Mahmut Demirtaş'ın girişimleriyle katlı otopark mahkemelik oldu. 

Mahkeme tarafından verilen kararla beraber katlı otoparkın ön tarafında bulunan ve projeye aykırı olarak yükseltilen 2 katı hakkında yıkım kararı verildi. Kararın ardından Mardin Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından 2 katın tıraşlanması çalışması başlatıldı. Ancak 10 günü aşkındır tıraşlama çalışmaları durduruldu. Hakkında yıkım kararı verilen 2 katın başlayan tıraşlama çalışmasında pek ilerleme sağlanmadı. Yıkımda ilerleme sağlanmaması dikkat çekerken, son durumun ne olduğu merak ediliyor. 

Ucubenin son durumu nedir? Mardin bu hançeri çıkarabilecek mi?

Tarihi Mardin'in siluetine adeta ihanet olarak görülen ve Mardin'in kalbine saplanan kazık olarak yorumlanan projede duvar örme çalışmaları başlatıldı. 2016 yılından bu yana inşaatı devam eden ancak her defasında çeşitli nedenlerle durdurulan çalışmalar nedeniyle proje bitmek bilmedi. 

Hava şartlarından dolayı mı durduruldu?

Duvar örme çalışmalarının devam ettiği projede yıkım çalışmalarının neden durdurulduğu bilinmiyor. Ancak çalışmaların hava şartlarından dolayı durdurulduğu öne sürülüyor. 

Projenin hakkında yıkım kararı olan 2 katının yıkım işleminin tamamlanması beklenirken, vatandaşlar Mor Efrem Manastırı'nın görüntüsünü bozan bölümün de bir katının tıraşlanmasını, projenin bir an önce bitirilmesini istiyor. 

Mor Efrem Manastırı riske mi atılıyor?

Manastır tarafındaki inşaatın kaldırılması ve alanın meydana dönüştürülmesini isteyen vatandaşlar, projenin bu haliyle devam etmesi durumunda ilerleyen zamanlarda Manastırın riske gireceği tahmin ediliyor. Kazı çalışmaları sırasında Mor Efrem Manastırı'nın kuyu suları inşaatın temelinden sızmaya başlamıştı. 

UNESCO adaylığı riske mi atılacak?

Projenin bu haliyle Mardin'in UNESCO Kültür Mirası listesine girmesinin de zorlanacağından endişe duyan vatandaşlar, mevcut haliyle projenin Mardin'in trafik sorununu çözecek bir proje olmaktan çıktığına dikkat çekiyor. 

Haber: Bayram Kerimoğlu

02 Mar 2024 - 10:44 - Gündem

Mahreç  Bayram Kerimoğlu