DEM Parti Derik'te seçim bürosunun açılışını yaptı

DEM Parti Derik'te seçim irtibat bürosunun açılışını Eş Genel Başkan Tuncer Bakırhan'ın katıldığı tören ile gerçekleştirdi.

Lokman Elik
Lokman Elik Tüm Haberleri
DEM Parti Derik'te seçim bürosunun açılışını yaptı
Haber albümü için resme tıklayın

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Derik'te partisinin ilk seçim irtibat bürosunun açılışına katıldı. DEM Parti milletvekilleri ile belediye başkan adaylarının da katıldığı programda yüzlerce kişi de katıldı. Bakırhan ve beraberindekiler ilçe girişinde partililer tarafından zeytin dalları ile karşılandı. 

İlçe meydanında yapılan halk buluşmasına kadınlar geleneksel kıyafetlerini giyip ellerinde barışın simgesi zeytin dallarını salladı. 

İlk olarak konuşan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Ahmet Türk, " 31 Mart'ta eminiz ki halkımız onlara gereken cevabı verecek. Bazıları bana diyor ömrü 80 yaşında, 180 yaşında da olsam bu mücadelenin içerisinde olacağım" ifadelerini kullandı.

 

Ardından konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan da, "Neden Karadeniz’e mevsimlik işçi olarak çay, fındık, mısır, tütün, pamuk toplamaya gidiyoruz? Bu kadar zengin toprağı olan bir halk mevsimlik işçi olarak çalışır mı? Derik halkı emin olun Kızıltepe Ovası, Mardin Ovası üç tane, dört tane Mardin’i besleyecek alt yapıya sahip. Ama ne var? Su yok, DEDAŞ terörü var. Kürt tarlasını ekmesin, kuyudan su çekmesin diye özellikle çalışıyor. Emin olun parasını fazlasıyla ödeseniz de onlar elektriği kesecekler. Aç kalıp sürgün olmanızı istiyorlar. Bin yıllardır atalarımızın, dedelerimizin yaşamış olduğu bu topraklardan göç etmemizi ve bu topraklar Kürtsüzleşsin istiyorlar. Onlara inat yerimizde, yurdumuzda, toprağımızda ve doğamızda kalıp sahip çıkacağız. Bir gün DEM gelecek, devran dönecek. İnsanların beslenmesini, üretim yapmasını sağlayacak günlere de kavuşacağız” şeklinde konuştu. 

  

Bütün medyanın DEM Parti’yi konuştuğunu işaret eden Bakırhan, “DEM Parti olmasa acaba ne yaparsınız, neyi tartışırsınız? Heybenizden DEM Partiye yaptığınız eleştirileri, küfürleri, hakaretleri çıkarırsak bir şey kalır mı? DEM Parti adaletsizlik yapanların, yolsuzluk yapanların, hırsızlık yapanların, kent sabıkası olanların karşısındadır. Onun için korkuyorlar. Korksunlar! DEM Parti geldiği zaman bütün bunların hesabını soracaktır. Bunların DEM sendromu bir gün mutlaka bitecektir" dedi. 

 

Yeni Anayasa tartışmalarına da değinen Bakırhan, “12 Eylül darbe Anayasası’nı çağrıştıracak bir anayasaya ihtiyaç yok. Yeni Anayasa demokratik, Kürt, Alevi, Süryani ve Arapları içinde barındırırsa evet deriz. Hiçbir dil, din, kültür ve inanç reddedilmesin. Böyle bir anayasaya tabi ki varız” dedi. 

 

Haber: Lokman Elik 

26 Şub 2024 - 16:00 - Politika

Mahreç  Lokman Elik