Ergenlikte en sık rastlanılan psikolojik problemleri ve çözümlerini anlattı

Avrasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nden Uzman Psikolog Burak Bayrak, özel bir kolejde düzenlenen “Çocuklar ve Gençlerde Yaşanan Psikolojik Dinamikler” konulu seminerde öğretmen ve öğrencilerle buluştu.

Büyütmek için resme tıklayın

Bayrak, ergenlikte görülen psikolojik problemlerle nasıl başa çıkılabileceği ile ilgili olarak ergenlikte en sık görülen psikolojik problemlere vurgu yaptı. Uzman Psikolog Burak Bayrak “Depresyon, davranış bozuklukları, karşı ya da karşıt gelme bozukluğu, yeme bozuklukları, şiddet ve saldırganlık, obsesif kompulsif bozukluk, intihar, alkol, madde kullanımı ve bağımlılık ergenlikte en sık görülen psikolojik problemlerdir. Ergenin içe kapanma dönemleri çok uzun, duygu dalgalanmaları sık ve şiddetli ise huy değişikliği aniden tam zıt şekilde olmuşsa, çok neşeli ve hayat dolu bir genç birden tamamen içine kapanmışsa, ders başarısı beklenmedik şekilde çok düşmüşse, eve geliş saatlerindeki gecikme artmış ve açıklamaları yetersizse, çok öfkeliyse ve sürekli ağlıyorsa uzmandan yardım almakta fayda vardır” dedi.

“Hiçbir şey yapmamaktansa, başarısızlığı göze almanın daha iyi olduğu inancını kendinizde geliştirin” diyen Bayrak “Başarı ve başarısızlık olasılıklarınızı gerçekçi bir değerlendirmeye dayandırmayı öğrenmelisiniz. Nasıl yaptığınıza değil, ne yaptığınıza odaklanın. Herkesin süreci ve başarı odağı farklıdır. Aksi takdirde, başarısızlık korkunuz pekişecek ve hiç başlamama ya da yarım bırakma olasılığınız artacaktır” ifadelerini kullandı.

İHA

Kaynak: İhlas haber ajansı

26 Şub 2024 - 16:26 Trabzon- Eğitim