Mardin'de güneşi gören kertenkeleler erken çiftleşti

Mardin'in Savur ilçesinde, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak hava nedeniyle bazı ağaçlar çiçek açarken, kertenkelelerin bir ay kadar erken çiftleştikleri görüldü.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Küresel ısınma doğanın dengesini bozmaya devam ediyor. Mardin'in Savur ilçesinde, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak hava yüzünden bazı ağaçlar çiçek açarken, kertenkelelerin bir ay kadar erken çiftleştikleri görüldü.

Fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer, Savur'un Kele (Hisarkaya) köyündeki bir doğa yürüyüşünde, iki kertenkelenin çiftleşme anının fotoğraflarını çekti.

Fotoğrafçı Süer, "Bir kertenkelenin diğerini gövdesinden ısırdığını ve ısırılan kertenkelelerin hareketsiz kalınca sarıldıklarını gördüm. Isırmaya bir anlam verememiştim ve bu konuda bir bilgim olmadığı için şaşırmıştım. Uzmanlara sordum, çiftleşmeden önce dişinin haraketsiz kalması için erkek kertenkelenin onu isırdığını ve uzun süre öyle beklediğini söylediler" dedi.

Normal çiftleşme zamanları Nisan-Ağustos ayları arası olan kertenkelelerin, sıcakların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle bu havaya kanıp bir ay kadar önce çeftleştikleri belirtildi.

Haber: Bayram Kerimoğlu 

26 Şub 2024 - 13:44 - Yaşam

Mahreç  Bayram Kerimoğlu