Mardin’de çiftçiler yağışlardan memnun

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yılbaşından bu yana etkili olan yağışlar nedeniyle tarım arazileri suya doydu. Çiftçiler ise yağışlardan memnun olduklarını ifade etti.

Lokman Elik
Lokman Elik Tüm Haberleri

Kızıltepe’de yılbaşından bu yana aralıklarla yağan yağmur çiftçilerin yüzünü güldürdü. Aşırı yağışlar nedeniyle ilçedeki derelerde su yükselirken, tarımın bu yıl daha verimli olacağı gözlemleniyor. Çiftçiler ise hiçbir hasarın olmadığını belirterek, yağışlardan memnuniyetini dile getirdi.

Bu yıl tarımın daha verimli olacağını dile getiren Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “2024 hasat dönemi ikinci ürünün mısırın biçimi tamamlamasıyla tekrar mısırın yerine hububat ürünleri olan başta buğday, arpa ve kurak olan alanlarda da bakliyat sınıfına giren mercimek ekimi gerçekleşti.  Bu sene Kasım, Aralık, Ocak ve bugün Şubatın 23’ü ve şimdiye kadar son bahar ve kışın ilk ayları olmasın münasebetiyle bunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz ki son yılların en bereketli sonbaharı ve ilk kış ayları olarak yağış açısından geçtiğini söyleyebiliriz. Şuan da toprak suya doymuş durumdadır. Mardin ovası ve ilçeleri adına söylüyorum. Hububat ve bakliyat açısından yağmura ihtiyaç yoktur. Mahsulün tam iyi söyleyebilmemiz için Mart ayının ortaları ve Nisan ayının ortalarında hayati bir öneme sahip olan hububat için bahar yağmurlarının yağması çok önemlidir. Bu sonbahar ve kışın yağış üzerine eğer ki martın ve nisanın ortalarına kadar yağışlar bu şekilde iyi giderse yağış açısından inşallah, çok iyi bir hasat dönemi gerçekleşecektir. Tabi bizler bunları yağışlar açısından söylüyoruz. Önümüzdeki bahar ayları çok önemlidir. İnşallah 2024 yılını bereketli bir hasat dönemiyle geçireceğiz” dedi.

HABER:Lokman Elik

23 Şub 2024 - 17:37 - Ekonomi

Mahreç  Lokman Elik