Mardin milletvekili Mecliste Kürtçe konuştu, ortalık karıştı

Dünya Anadil Günü’nde Meclis Genel Kurulu’nda Mardin milletvekili Beritan Güneş Altın Kürtçe konuşunca ortalık karıştı, Meclis Başkanvekili Celal Adan mikrofonu kapattı.

Bülent  Asman
Bülent Asman Tüm Haberleri

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Mardin Milletvekili Beritan Güneş Altın, 21 Şubat Dünya Anadili Günü kapsamında Meclis Genel Kurulu’nda söz aldı. Konuşmalarına Kürtçe başlayan Güneş’in mikrofonu iki defa kapatıldı. Güneş’in mikrofonunu kapatan MHP vekili Meclis Başkanı Celal Adan, kapatma gerekçesini ise “Anayasa'mızın 3’üncü maddesine göre Türk Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir" diyerek cevap verdi.

Mecliste ortalık karışırken mikrofonu iki defa üst üste kapatılan Güneş, tepki göstererek, “Siz Dünya Anadil Günü’nün kutlanmasını propaganda olarak mı sayıyorsunuz? O zaman, gidin, AK Partili belediye başkan adaylarınıza söyleyin; Mardin’de, Diyarbakır'da, Urfa'da gelip Kürtçe propaganda yapmasınlar; iki yüzlülüğünüzü bu şekilde ortaya çıkarmayın” dedi.

Ardından bir kez daha konuşmaya çalışan Güneş, sözünün kesilmemesini istedi. Adan, Güneş’in bu isteğine karşılık olarak “Ama Türkçe hitap ederseniz sevinirim” yanıtını verdi.

Mecliste sonrasında gerginlik devam ederken, Grup Başkanları sırasıyla söz aldı. 

Editör: Bülent Asman

21 Şub 2024 - 23:32 - Politika

Mahreç  Bülent Asman