Mardin'de Dünya Anadil Günü Erbanelerle Kutlandı

Mardin'de 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla erbaneler eşliğinde yapılan açıklamada 4 dilde pankart açılıp, tüm dillere yasal statü talep edildi.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Mardin'de Dünya Anadil Günü Erbanelerle Kutlandı
Mardin'de Dünya Anadil Günü Erbanelerle Kutlandı
Haber albümü için resme tıklayın

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla Mardin'de açıklama yaptı. Açıklama öncesi Karayolları Parkı’nda bildiri dağıtan platform üyeleri, erbaneler eşliğinde Kürtçe şarkılar seslendirdi. Çok sayıda ailenin çocukları ile katıldığı açıklamada "21 Şubat Dünya Anadili Günü kutlu olsun" yazılı Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Süryanice olmak üzere dört dilde pankart açıldı. Açıklamada Kürtçe, Arapça ve Süryanice “Dilimiz onurumuzdur” yazılı dövizler de taşınırken, “Zimanê me rumeta me ye/Dilimiz onurumuzdur” sloganı atıldı. Açıklamayı Platform adına Yazar Ahmet Çelik okudu.

Türkiye’de Kürtçe’nin resmi dil kabul edilmesini talep ettiklerini belirten Çelik, bunun yanı sıra Süryanice, Ermenice, Lazca ile birlikte Türkiye’deki diğer halkların dillerinin resmi statüye kavuşturulması gerektiğini belirtti. 7’den 70’e herkesi anadiline sahip çıkmaya çağırdıklarını kaydeden Çelik, Kürtçe başta olmak üzere halkların dillerinin yaşatılması ve yasal statü kazanması için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

 Ardından Abdulvahap Omuzlar kitleye Arapça hitap etti. Omuzlar, kaybolmaya yüz tutmuş dillerin yaşatılması gerektiğini belirterek, "Bütün dillere özgürlük ve statü istiyoruz" dedi. 

Açıklama Kürtçe seslendirilen şarkılar eşliğinde son buldu.

  Haber: Bayram Kerimoğlu 

21 Şub 2024 - 20:25 - Kültür & Sanat

Mahreç  Bayram Kerimoğlu