Mardin KCK davasında 15 kişiye ceza yağdı

Mardin'de 2014 yılından bu yana devam eden KCK Davası’nda aralarında eski milletvekili Gülser Yıldırım’ın da olduğu 15 DEM Partili siyasetçi hakkında 6 yıl 3 ay ile 7 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları verildi.

Lokman Elik
Lokman Elik Tüm Haberleri

Mardin’de 2014 yılında dönemin DBP'li ve HDP'li siyasetçileri Nazım Kök, Davut Bozan, İpek Güneş, Ayşe Bozan, Ziver Gümüş, İsa Durç, Lokman Ekenek, Abdulkadir Aktaş, Erdal Irmak, Davut Şahin, Musa Alkan, Sedat Dağ, Mesut Amak, eski milletvekili Gülser Yıldırım ve Genco Akman hakkında "örgüt üyesi olmak" suçlamasıyla açılan KCK davasının karar duruşması görüldü. Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmaya avukatlar hazır bulunurken, sanıklar ise katılmadı.

Mahkeme savcılıktan mütalaasını açıklamasını istedi. Savcı, “Kent Meclisine ilişkin tüzük ve tüzük çalışmalarının birbiri ile bağlantısı olmayan birçok soruşturmada ve birçok ilde aynı nitelikte ve aynı kalemden çıkmış şekilde tespit edildiğini” ileri sürdü. Savcı devamında “Kent Meclisi içerisinde anlatılan şekilde sürekli, çeşitli ve yoğun faaliyette bulunma fiillerinin ancak bir örgütsel yapı içerisindeki hiyerarşi ve bağlılık ile olabileceğinin açık olduğu, bu şekilde Kent Meclisi yapılanmasında bulunan kişilerin fiillerinin örgütün amacını gerçekleştirme noktasında TCK'nın 314/2 maddesinde düzenlenen Örgüt Üyeliği suçu ile örtüştüğünün anlaşıldığı” ifadelerine yer verdi. Savcılık 15 kişinin bu kapsamda cezalandırılmasını istedi.

 

Avukatların savunmalarının ardından kararını açıklayan mahkeme, 15 kişiye “Örgüt üyeliği” iddiasıyla hapis cezası verdi. Mahkeme tarafından Lokman Ekenek’e 7 yıl 6 ay, Davut Şahin’e 7 yıl 6 ay, Nazım Kök’e 7 yıl 6 ay, Ziver Gümüş 7 yıl 6 ay, Davut Bozan 7 yıl 6 ay, İpek Güneş’e 7 yıl 6 ay, Ayşe Bozan’a 7 yıl 6 ay, Musa Alkan’a 6 yıl 10 ay 15 gün, İsa Durç’a 6 yıl 10 ay 15 gün, Genco Akman 6 yıl 3 ay, Sedat Dağ’a 6 yıl 3 ay, Gülser Yıldırım’a 6 yıl 3 ay, Mesut Amak’a 6 yıl 3 ay, Abdulkadir Aktaş’a 6 yıl 3 ay ve Erdal Irmak’a 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. 

Haber: Lokman Elik 

21 Şub 2024 - 08:55 - Asayiş

Mahreç  Lokman Elik