CHP'nin Mardin'de stratejisi netleşti: Hem kendine, hem DEM'e hem Saadet'e...

Mardin'de Büyükşehir Belediye Başkan adayını ile Artuklu Belediye Başkan adayını açıklayan CHP'de desteklenecek adaylar da netleşti. CHP bir ilçede DEM Parti'yo bir başka ilçede ise Saadet Partisi'ni destekleyecek.

Lokman Elik
Lokman Elik Tüm Haberleri

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mardin'de yerel seçim politikasını hemen hemen tüm ilçelerde netleştirdi. Mardin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Ömer Durak ismini açıklayan CHP, kritik ilçelerden biri olan Artuklu'da da eski DEM Partili Abdülkerim Adam ismini açıkladı. DEM Parti'den başvuru yapan Abdülkerim Adam'ın aday adaylığı kabul edilmemiş, bunun üzerine Adam, DEM Parti'nin tutumuna karşı zehir zemberek bir açıklama yapmıştı. 

CHP aynı zamanda Dargeçit ilçesinde de kendi adayı ile seçime girerken, daha önce Mehmet Gümüş olarak açıkladığı adayını sonradan değiştirerek Mustafa Bulut olarak duyurdu. 

Mardin'de seçim stratejisini belirleyen CHP, aldığı kararlar ile beraber Mardin ilçelerinde de tutumunu belirledi. Edinilen bilgilere göre; CHP Mardin Ömerli ilçesinde Mehmet Şah Akgül ve Necla Figen Altındağ ile seçimlere giren DEM Parti'yi destekleyecek. CHP'nin bu kararında CHP Mardin İl Başkanı Mahmut Duyan ile birlikte uzun yıllardır CHP'de siyaset yapan Altındağ'ın babasının etkili olduğu tahmin ediliyor. 

CHP Ömerli dışında Midyat Belediyesi için tavrını belirledi. Midyat'ta CHP'nin genel seçimlerde 6'lı Masa ortağı olan Saadet Partisi'nin adayı Mehmet Yıldız'ı destekleyecek. 

CHP aday göstermediği diğer ilçelerde ise seçmenini serbest bırakarak, halkın kendisine uygun gördüğü adayı desteklemesini isteyecek. 

Haber: Lokman Elik

20 Şub 2024 - 14:09 - Politika

Mahreç  Lokman Elik