Mardin’de İlk defa kitap fuarı gerçekleştirildi

Mardin Artuklu Fuar alanının açılışı, Mardin 1.Kitap fuarıyla açılışı gerçekleşti

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Mardin’de İlk defa kitap fuarı gerçekleştirildi
Mardin’de İlk defa kitap fuarı gerçekleştirildi
Video için play'e tıklayın

Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından Artuklu Fuar alanında Mardin 1. Kitap fuarı düzenlendi.
Açılışa, Mardin valisi ve Mardin Büyükşehir Belediye vekili Tuncay Akkoyun, Mardin Milletvekili Muhammed Adak, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü İbrahim Özcoşar, Mardin Artuklu ilçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Duyan, Basın mensupları ve birçok öğrencinin katılım sağlandı. Açılış konuşmasını Mardin valisi ve Mardin Büyükşehir Belediye vekili Tuncay Akkoyun yaptı.
Akkoyun yaptığı açıklamada; “Kitap fuarının Mardin’imize öncelikle de öğrencilerimize, gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu yıl Mardin’de ilk defa düzenlediğimiz kitap fuarının açılışını gerçekleştirmek üzere burada bulunmaktan mutluluk duyuyorum. İçinde bulunduğumuz 2000 bin metrekarelik fuar alanını Mardin’e kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Artuklu fuar alanı ilk fuarını kitap fuarı olarak gerekleştirecek. Buda bizler için çok önemlidir. Gençlerimize ve öğrencilerimize kitap okumanın önemini vurguluyoruz. Kitap okumak kelime haznesini, hafızayı ve kendini ifade edebilme yeteneğini gösterir. İnşallah bu fuar alanı ve bugün düzenleyeceğimiz kitap fuarı daha çok kitap okumaya vesile olur. Yazarlarımıza ve yayın evlerimize çok teşekkür ediyorum. 19 – 28 Şubat tarihleri arasında 10 gün sürecek olan fuarımızda yazarlarımızla söyleşi ve imza günü olacaktır. Bunlarda inşallah şehrimizin kültürüne, gelişimine katkı sağlar diye ümit ediyorum. Ayrıca öğrencilere, öğrenci kimlik kartlarını gösterenlere kitaplarda yüzde 30 indirimi sağlanacaktır” diyerek konuşmalarını sonlardı.

Mardin Milletvekili Sayın Dr. Muhammed Adak ise; "İlim sahibi ile zamanı ibadet arasında güneş ile ay kadar fark olduğunu söyleyen bir Peygamberin ümmetiyiz. Dolayısıyla bu tür faaliyetler bizim bu iki ilme rahat ulaşabilmeye vesile olan faaliyetlerdir. Umarım bu organizasyonların devamı çok daha etkili hale gelir. Başta Sayın Valimiz olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Eroğlu da; kitap fuarının açılışının yanı sıra Artuklu Fuar alanının açılışını da gerçekleştireceklerini söyledi.

Kitap fuarı hakkın bilgi veren Eroğlu, şunları aktardı: ‘‘2000 metrekare kapalı alana sahip olan bu fuar alanı küçük ve orta ölçekli fuar ve etkinliklere ev sahipliği yapacaktır. Bugün açılışını yaptığımız kitap fuarımızda 125 yayınevi ve 200 bin kitabı okurlarımızla buluşturacağız. Söyleşi ve konferanslarla Mardin’imizde 9 günlük bir kültür iklimi yaşayacağız.’’

Vali Akkoyun konuşmaları ardından fuar alanına girip kitap stantlarını gezdi ve öğrencilerle hatıra fotoğrafı çekildi.

HABER: BAYRAM KERİMOĞLU

19 Şub 2024 - 16:52 Mardin/ Artuklu- Kültür & Sanat

Mahreç  Bayram Kerimoğlu