Halkevleri'nin basın ödülü Mardin'e verildi

Halkevleri'nin 92’nci kuruluş yıldönümü nedeniyle verilen “Halkevleri Basın, Sanat ve Dayanışma Ödülleri” sahiplerini buldu. MA'nın Mardin Muhabiri Ahmet Kanbal da ödüle layık görülen isimlerden oldu.

Büyütmek için resme tıklayın

Halkevleri’nin 92’inci kuruluş yıl dönümü kapsamında verdiği “Halkevleri Basın, Sanat ve Dayanışma Ödülleri” sahiplerini buldu. Bu yıl “Yaşamı yeniden kurmak için yürüyoruz” şiarı ile 11’inci kez düzenlenen ödül töreni İstanbul Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Musa Piroğlu, Emek Partisi (EMEP) yöneticileri, Birleşik Tekstil ve Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK-SEN) Genel Başkanı Mehmet Türkmen, Türk Tabipler Birliği (TBB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Cumartesi Anneleri ve çok sayıda kişi katıldı.

Ödülleri alan kişi ve kurumlar arasında tutulu Can Atalay, Gülten Kışanak, Cumartesi Anneleri, İnsan Hakları Derneği, Ahmet Kanbal, Ayşenur Arslan, Furkan Karabay, Zeliha Gizem Sayın, İsmail Arı, Mehmet Türkmen, Şenol Akdağ, FEDAŞ direnişçileri, Gülşen Dağdöğen, Nejla Demirci, Doğa Savunmaları, Amed Spor, Şebnem Korur Fincancı, Nicola Saafin yer aldı.

‘BARIŞ GAZETECİLİĞİ YAPIYORUZ’

Mardin'deki haberleri ile dikkat çeken isimlerden biri olan Mezopotamya Ajansı (MA) Mardin Muhabiri Ahmet Kanbal, basın ödülüne layık görüldü. Kanbal, barış gazeteciliği yaptıklarını belirterek, “Mücadelemizi verirken vicdanımızı bir kenara bırakmadan bu mücadeleyi sürdürmemiz gerektiğine inanıyorum. Gazetecilik bir vicdan mücadelesidir" ifadelerini kullandı.

CUMARTESİ ANNELERİNE ÖDÜL

Cumartesi Annelerinden Maside Ocak, kayıplarını aramaktan vazgeçmeyeceklerini ifade ederek şu ifadeleri kullandı: “Cumartesi Anneleri/İnsanları olarak 29 yıla varan hakikat ve adalet arayışımızı bugüne getiren de kayıp yakınları ve hak savunucularının sınırsız ve tereddütsüz dayanışmasıdır. Dayanışmaya olan inancımız kimi zaman yaralansa da ailelerimizle birlikte tüm yasaklamalara, ablukalara, işkenceli gözaltılara, yargı baskılarına direniyoruz. Hakikati ve adaleti savunmaktan vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz.”

‘MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Özak direnişinde gösterdiği dayanışmadan ötürü dayanışma ödülü alan BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, Özak direnişinin birçok soruya cevap olduğunu belirterek “Pek çok kutsallık atfedilen ve bu sıfatlarla anılan devlet kimin devleti? Yasalar ne işe yarar? Polis, jandarma, yargı kime karşı kimi ve neyi korur? İşte bütün bu soruların yanıtlarını Özak direnişine ve bu direniş boyunca yaşananlara bakarak görebilirsiniz. Ancak bu direniş sadece bu soruların cevabı olmadı, aynı zamanda bu kölelik ve sömürü düzenine karşı nasıl dövüşülür, erkeği ve kadınıyla korkmadan, baş eğmeden nasıl kavga edilir, nasıl direnilir? İşte bunların bize cevabını veren direnişlerden biri oldu Özak direnişi” ifadelerini kullandı.

Ödül töreni, sloganlar ve müzik dinletisi eşliğinde son buldu.

HABER MERKEZİ

Kaynak: HABER MERKEZİ

19 Şub 2024 - 15:33 - Gündem