Mardin eski milletvekili Urfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu

Mardin eski milletvekili Gülser Yıldırım, Celalettin Erkmen ile birlikte DEM Parti'nin Urfa Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı oldu.

Lokman Elik
Lokman Elik Tüm Haberleri

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Urfa Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adaylarını açıkladı. DEM Parti'nin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adaylarının Gülser Yıldırım ile Celalettin Erkmen olduğu açıklandı. 

Mardin eski milletvekili olan Gülser Yıldırım'ın adaylığı Mardin ve Şanlıurfa'da büyük yankı buldu. 

Gülser Yıldırım Kimdir?

Gülser Yıldırım, 1963 yılında Mardin'in Nusaybin ilçesinde doğdu. 24. ve 25. dönem milletvekili olan Yıldırım, 26 Şubat 2010'da KCK davası kapsamında tutuklandı. Tutukluğunun "makul süreyi aştığı" ve "seçilme hakkının ihlal edildiği" gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı bireysel başvuruda haklı bulundu. 3 Ocak 2014'te tutuklu BDP Urfa milletvekili İbrahim Ayhan ile birlikte tahliye edildi.

4 Kasım 2016 tarihinde İdris Baluken, Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Selma Irmak, Nursel Aydoğan ve Leyla Birlik ile birlikte çıkarıldıkları mahkeme kararınca tutuklandı. 15 Kasım 2017 tarihinde ise Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu bulunduğu dosyadan tahliye edildi.

Lise mezunu olan Yıldırım, evli ve 4 çocuk annesidir.

Celalettin Erkmen Kimdir?

Urfa DEM Parti Eski il Başkanı Erkmen, partiye parti meclisi üye görevlerinde bulundu. Erkmen, 14 Mayıs seçimlerinde DEM Parti’nin 10. Sıra milletvekili adayıydı.

Haber: Lokman Elik 

17 Şub 2024 - 17:43 - Politika

Mahreç  Lokman Elik