Orhan Miroğlu'ndan Kaymakamlığın yasakladığı Kürtçe tiyatro için açıklama

AK Parti MKYK üyesi Orhan Miroğlu, Şişli Kaymakamlığı tarafından Qral û Travîs isimli Kürtçe tiyatro oyununun yasaklanmasına ilişkin açıklama yaptı.

Daristan  Bülbül
Daristan Bülbül Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

AK Parti MKYK üyesi Orhan Miroğlu, Şişli Kaymakamlığı tarafından Qral û Travîs isimli Kürtçe tiyatro oyununun yasaklanmasına ilişkin açıklama yaptı. 

Orhan Miroğlu yaptığı açıklamada yasaklamanın kabul edilebilir olmadığını dile getirdi. Orhan Miroğlu, açıklamasında "Kürt Dili ve edebiyatı üzerinde bir yasak olmadığı gibi, bu dilden sanat üretimi yapmanın da yasak olmadığının bilinmesi gerekir. Yeri gelmişken İstanbul’un nüfus açısından dünyadaki en büyük Kürt şehri olduğunu hatırlamak da iyi olur. Kürtçe tiyatro ve sinema da elbette olacak" dedi.

Orhan Miroğlu'nun açıklamasının tamamı şu şekilde:

"Qral û Travîs isimli Kürtçe tiyatro oyununun İstanbul’da Şişli kaymakamlığınca yasaklanması kabul edilebilir değil. Kürt Dili ve edebiyatı üzerinde bir yasak olmadığı gibi, bu dilden sanat üretimi yapmanın da yasak olmadığının bilinmesi gerekir. Yeri gelmişken İstanbul’un nüfus açısından dünyadaki en büyük Kürt şehri olduğunu hatırlamak da iyi olur. Kürtçe tiyatro ve sinema da elbette olacak. 

Kamuoyunu bu gruptan bir arkadaşımızın araması sonucu haberdar olduğum bu nahoş yasak hakkında bilgilendirmek isterim. Dün akşam 19,15 gibi tiyatro grubundan bir arkadaşımız beni arayıp yasak kararını bildirdiğinde İçişleri Bakanlığıyla görüştüm. Yasağın Bakanlığın bilgisi dahilinde olmadığını öğrendim. Bakanlık yetkilisi İstanbul Valiliğine bir dilekçe verilerek yasağa itiraz edilmesi halinde yasağın kalkacağını ve oyunun İstanbul’da serbestçe oynanabileceğini ifade etti. Oyun muhtemelen bugün Şırnak’ta sahnelenecek. Ama grubun istemesi halinde İstanbul’daki seyircisiyle de daha sonra buluşabilecek. Tiyatro grubuna ve seyircisine geçmiş olsun diyor, bu türden yasakların bir daha olmamasını diliyorum."

Haber: Daristan Bülbül 

17 Şub 2024 - 12:40 - Politika

Mahreç  Daristan Bülbül