Haberimizin ardından Midyat Beleisyesi o resimleri sildi

Mardin Haber Gazetesi'nin "TEHLİKELİ HİZMET!" manşetiyle gündeme getirmesinin ardından Midyat Belediyesi, elektrik trafolarının üzerine çizdiği resimleri sildi.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Haberimizin ardından Midyat Beleisyesi o resimleri sildi
Haberimizin ardından Midyat Beleisyesi o resimleri sildi
Haber albümü için resme tıklayın

Midyat Belediyesi, kent genelinde DEDAŞ tarafından sokaklara kurulan elektrik panolarını görsel olarak güzel görünmeleri amacıyla boyamaya başlamıştı. Ancak boyanan elektrik panoları üzerlerindeki ölüm tehlikesi uyarılarının kapatılması ve tehlikeli olan elektrik panolarının çekici hale getirilmesinin büyük bir risk oluşturması, özellikle de çocuklar için tehlikeli olması kamuoyunda tepkiye neden oldu. 

Elektrik panolarının kanunen nasıl olması gerektiği EPDK'nın ilgili maddelerinde yer alırken, "ölüm tehlikesi" ibaresinin boyanarak kapatılması sonrası vatandaşlar, "Çalışmanın kötü niyetli olmadığının farkındayız. Ancak bu çalışma ile ortaya büyük bir tehlike çıkıyor. Elektrik panolarında bazen kaçak riski olabiliyor. Çocuklar özellikle böyle güzel resimleri gördükleri zaman orada bir elektrik var mı ya da kendileri için risk oluşturan bir şey var mı bilmiyorlar. Hal böyle olunca da çocukların başına bir şey gelme riski ortaya çıkıyor. O nedenle panoların boyanmaması gerekiyor. DEDAŞ'ın da panoları çocukların ulaşamayacağı yerlere koyması ya da etrafında gerekli önlemleri alması gerekiyor" uyarısında bulunmuştu. 

Konunun Mardin Haber Gazetesi tarafından gündeme getirilmesinin ardından Dicle Elektrik, Midyat Belediyesi'ne uyarıda bulundu. Elektrik panolarının boyanmasının risk oluşturacağının bildirilmesi üzerine Midyat Belediyesi, panolara çizdiği resimleri silmek zorunda kaldı. 

Resimlerin silinmesinin ardından riskin ortadan kaldırılması vatandaşı memnun ederken, vatandaş sokak ortasına kurulan panolar nedeniyle sokaklarda tehlikenin varlığına dikkat çekerek, Dicle Elektrik şirketinin önlem alması gerektiğini söyledi.

Haber: Bayram Kerimoğlu 

17 Şub 2024 - 10:58 - Yaşam

Mahreç  Bayram Kerimoğlu