Midyat Belediyesi'nin 'güzelleştirme' çalışması, 'ölüm tehlikesi' saçıyor

Midyat Belediyesi'nin şehrin turizmine katkıda bulunmak için sürdürdüğü çalışmalar sırasında elektrik panolarını üstündeki "ölüm tehlikesi" uyarısını kapatacak şekilde boyaması tepkiye neden oldu.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Midyat Belediyesi'nin 'güzelleştirme' çalışması, 'ölüm tehlikesi' saçıyor
Haber albümü için resme tıklayın

Midyat Belediyesi, kent genelinde DEDAŞ tarafından sokaklara kurulan elektrik panolarını görsel olarak güzel görünmeleri amacıyla boyamaya başladı. Ancak boyanan elektrik panolari üzerlerindeki ölüm tehlikesi uyarılarının kapatılması ve tehlikeli olan elektrik panolarının çekici hale getirilmesi büyük bir riski de beraberinde getiriyor. Elektrik panolarının kanunen nasıl olması gerektiği EPDK'nın ilgili maddelerinde yer alırken, "ölüm tehlikesi" ibaresinin boyanarak kapatılması başta çocuklar olmak üzere fotoğrafların cazibesine yapılacaklar için büyük risk barındırıyor. 

Elektrik panolarının üzerine çocukların dikkatini çekecek şekilde resimlerin çizilerek, süslenmesi nedeniyle çocukların panolara yaklaşmasını teşvik ederek tehlikeyi artırma riski bulunuyor. 

Elektrik panolarının üzerinde bulunan ölüm tehlikesi uyarılarının kapatılması ve yerine çocukların dikkatini çekecek resimlerin konulması, güvenlik açısından ciddi endişelere yol açıyor. Elektrik panoları, içerdikleri yüksek voltaj nedeniyle insanlar için ciddi tehlikeler oluşturabilir. Bu nedenle, panoların üzerindeki uyarıların net ve anlaşılır olması hayati öneme sahip. 

Panoların boyanmasının tehlike barındırdığını bildiren Hikmet Aslan isimli vatandaş, "Çalışmanın kötü niyetli olmadığının farkındayız. Ancak bu çalışma ile ortaya büyük bir tehlike çıkıyor. Elektrik panolarında bazen kaçak riski olabiliyor. Çocuklar özellikle böyle güzel resimleri gördükleri zaman orada bir elektrik var mı ya da kendileri için risk oluşturan bir şey var mı bilmiyorlar. Hal böyle olunca da çocukların başına bir şey gelme riski ortaya çıkıyor. O nedenle panoların boyanmaması gerekiyor. DEDAŞ'ın da panoları çocukların ulaşamayacağı yerlere koyması ya da etrafında gerekli önlemleri alması gerekiyor" uyarısında bulundu. 

Daha önce Mardin Artuklu ilçesinde bir esnafın benzer bir girişimde bulunmasına karşı uyarıda bulunan DEDAŞ'ın Midyat'ta söz konusu duruma dair açıklaması ise merak ediliyor. 

Haber: Bayram Kerimoğlu 

15 Şub 2024 - 10:32 - Yaşam

Mahreç  Bayram Kerimoğlu