Tüm adaylar belli oldu... Midyat'ta seçimin kaderini Nasıroğlu belirleyecek!

Midyat'ta etkili olan tüm siyasi partiler adaylarını belirlerken, siyasi aktörler de tarafını belirledi. Seçimin kaderi ise, Şeyhmus Nasıroğlu ve Seyfettin Alpsoy tarafından belirlenecek gibi görünüyor.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerde Mardin'de dikkatlerin toplandığı 3 ilçe Midyat, Yeşilli ve Artuklu ilçeleri. Her 3 ilçe de hem DEM Parti için hem de AK Parti için önemli ilçeler. Midyat ve Yeşilli ilçeleri tarih boyunca iktidar partisi tarafından kazanıldı ve yönetildi. DEM Parti gibi etkili bir Parti'nin Mardin'de bugüne kadar kazanamadığı iki belediye Midyat ve Yeşilli Belediyeleri oldu. Artuklu Belediyesi ise, Mardin Belediyesi olduğu dönemden bu yana 2014 seçimleri haricinde AK Parti ya da sağ ve iktidar partilerin yönetiminden çıkmadı. Sadece 2014'te DBP tarafından kazanılan Artuklu Belediyesi 2 yıllık BDP yönetiminin ardından önce kayyum atanması yaşadı ve ardından da AK Parti yönetimine geçti. 

Gözlerin çevrildiği bu 3 belediyeden en dikkat çekenleri arasında birinci sırayı Midyat Belediyesi çekiyor. Halen AK Parti'nin yönetiminde olan Midyat Belediyesi için tüm siyasi partiler adaylarını açıklamış durumda.

AK Parti yoluna mevcut belediye başkanı Veysi Şahin ile devam ederken, seçimlere bir kez daha "eşbaşkanlık" modeli ile girecek olan DEM Parti'nin adayları ise Hikmet Duman ve Huda Erdem Aslan olarak belirlendi. 

Önceki dönemlerde AK Parti ile DEM Parti arasında bir yarışa sahne olan Midyat Belediye Başkanlığı yarışında bu defa farklı aktörler var.

 

Bunlardan biri AK Parti'den daha önce 4 dönem Belediye Başkanlığı yapmış olan ve şimdi Demokrat Parti'den aday olan Şeyhmus Nasıroğlu iken bir diğeri ise son günlerin etkili çıkışını yapan Yeniden Refah Partisi ve adayı Seyfettin Alpsoy.

Veysi Şahin'in karşısında en güçlü aday olarak Şeyhmus Nasıroğlu görünüyor. DEM Parti kitlesinin oylarında çok fazla etki etmeyeceği tahmin edilen Nasıroğlu, AK Parti'nin oylarında ise etkili bir aktör olarak duruyor. 

Nasıroğlu, daha önce AK Parti’ye karşı 2 defa seçim kazanan bir aktör olarak ortada duruyor. Nasıroğlu’nun aday olmasıyla Midyat'ta siyasi dengeler AK Parti ve DEM Parti dengesinin dışına çıktı.

Bir diğer aday Yeniden Refah Partisi'nin adayı Seyfettin Alpsoy'un da etkili bir aktör olduğu biliniyor. Nasıroğlu kadar olmasa da ilçede sevilen ve tanınan biri olan Alpsoy, kendinden emin ve ilk günden bu yana çalışmalarını sürdürüyor. Alpsoy; Nasıroğlu'ndan farklı olarak AK Parti'nin yanında DEM Parti'den de oy alacak bir isim olması ile öne çıkıyor. 

Bugüne kadar Midyat'ta aday tercihinde her defasında yanılan DEM Parti'nin bu defa profili yüksek adaylar belirlemesi bekleniyordu ancak belirlediği adaylar, önceki dönemlerden farklı mı sorusuna tereddütlü yaklaşılıyor. 

Veysi Şahin, AK Parti'den aday olması, ailesi ve güçlü profili nedeniyle rakiplerine karşı bir adım önde. DEM Parti her ne kadar güçlü adaylar çıkarmış olmasa da Nasıroğlu ve Alpsoy faktörü DEM Parti'ye şans tanıyor. 

31 Mart seçimlerinde Alpsoy'un kazanma şansı düşük de olsa DEM Parti ya da Nasıroğlu'na kazandırma şansı yüksek isimlerden biri. Nasıroğlu ise kazanma şansı en yüksek isimler arasında başı çekiyor. Son dakika bir değişiklik olmasa eğer; görünen tabloda Nasıroğlu 31 Mart'ta ya kazanan isim olacak ya da AK Parti'ye kaybettiren. Ama bir ihtimal daha var ki, seçmenin tercihi sandıkta iken değişebilir ve Veysi Şahin zor da olsa kazanan isim olabilir.

Seçimin kaderini belirleyecek olan kişi Nasıroğlu olacağı gibi Alpsoy da kazanan tarafların bekidlenmesinde etkili bir aktör olarak duruyor.

Haber-Analiz: Bayram Kerimoğlu 

15 Şub 2024 - 00:30 - Politika

Mahreç  Bayram Kerimoğlu