Projelerini anlatan Ayanoğlu: Bizim derdimiz hizmet

Artuklu Belediyesi'ne Yeniden Refah Partisi'nden (YRP) aday gösterilen Mehmet Beşir Ayanoğlu, Mardin Haber Gazetesi'ne yaptığı ziyarette projelerini anlatarak, "Bizim derdimiz hizmet, Cumhuriyet'in 100'üncü yılında 100 proje ile halkın karşısına çıkıyoruz" dedi.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Projelerini anlatan Ayanoğlu: Bizim derdimiz hizmet
Projelerini anlatan Ayanoğlu: Bizim derdimiz hizmet
Haber albümü için resme tıklayın

Yeniden Refah Partisi'nin (YRP) Artuklu Belediye Başkan adayı Mehmet Beşir Ayanoğlu, Mardin Haber Gazetesi'ni ziyaret etti. Beraberindeki heyet ile beraber ziyaretini gerçekleştiren Ayanoğlu'nu Mardin Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Murat Akgül ile gazete muhabirleri karşıladı. Karşılamanın ardından Ayanoğlu ve beraberindeki heyet Murat Akgül ile sohbet etti. 

Adaylığına dair değerlendirmelerde bulunan Ayanoğlu, Mardin Belediye Başkanlığı yaptığı dönemdeki hizmetlerine dikkat öekerek, "Biz belediye başkanları olarak geriye dönüp baktığımda bu şehre neler kattık buna bakmalıyız. Belediye Başkanı 5 yılın sonunda şehre ne yaptı buna bakılması lazım. 5 yılın sonunda belediye başkanına karne veriliyor. Bu bizim karnemizdir. Bizim karnemiz doludur. Eleştirenler elbette olacak. Ama bizim karnemiz ortadadır. Yaptıklarımız ortadadır. Bu şehre yeniden hizmet etmek istyoruz. Mardin'i hak ettiği yere, hak ettiği hizmetlere, hak ettiği zenginliğe kavuşturmak istiyoruz" dedi. 

Çocuklar, gençler, yaşlılar, kadınlar, engelliler ve toplumun tüm kesimlerine dönük projeleri olduğunu belirten Ayanoğlu, "Şiddete uğrayan kadınlar için de, evde emek veren kadınlar için de, çocuklar için de projelerimiz var. Özellikle çocuklar için Kültür Merkezi projemiz var. Köy içi yolların tamamını asfaltlama çalışmamız var. Sosyal-Kültürel projelerimiz var" dedi. 

'TİCARET ŞEHRİ YAPACAĞIZ'

Ayanoğlu en büyük projesinin ise, Mardin'i "Ticaret Merkezi" yapmak olduğunu söyleyerek, "Şehrimizi ticaret merkezine dönüştüreceğiz. Mardin'in 3 ana damarı vardır. Turizm, Eğitim ve Sağlık damaları. Biz buna Ticareti de ekleyeceğiz. Mardin Ticaret şehri olacak. Belediye Başkanları şehrin lokomotifidir. Şehri alır peşinden sürükler. Bunun için önüne önemli çalışmalar koyar, projeler koyar. Bizim derdimiz de hizmet. Bütün partilerin adaylarını kardeşlerimiz olarak görüyoruz. Hiçbirini ayrı gayrı tutmuyoruz. Biz tüm siyasetlerin, tüm partilerin de istifade edeceği hizmetlere imza atmak istiyoruz. Bu şekilde projeler gerçekleştireceğiz. Bu nedenle "Cumhuriyet'in 100'üncü yılında 100 Proje" diyerek, halkın karşısına çıkıyoruz" ifadelerini kullandı. 

UMUTSUZLUĞA KAPILMAYIN

"Ahlaklı Belediyecilik’ ilkesiyle şehrimize adil düzeni gelecek" diyen Ayanoğlu, "Modernleşme, gelişen teknoloji, Batı’nın dayattığı yaşam tarzları, çarpık kentleşme, grileşen cadde ve sokaklar, yükselen gökdelenlerden görülemeyen gökyüzü... Hızla akan hayat, yetişememe telaşı, birbirinin yüzüne dahi bakmadan, selamlaşmadan sürekli koşturan insan kalabalığı... Sokaklarında artık rüzgârın bile esmediği şehirlerde hayat hiç olmadığı kadar zor. Sohbetlerin sonu maziye gidiyor, gökdelenlerin, sitelerin her yeri kaplamadığı, evlerimizin az ötesinde çayırların uzandığı o tatlı çocukluk hatıralarıyla avunuyoruz. Milletimize bu bozuk düzenden geri dönmenin imkânsızlığı aşılanıyor. Ancak umutsuzluğa kapılmayın" dedi. 

GÜÇLÜ YEREL YÖNETİM 

Artuklu bölgesinde bulunan tarihi yapıların UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alması için süratle yapılması gereken çalışmalar hayata geçirileceğini söyleyen Ayanoğlu, "Bu konuda bir dizi proje hazırlanacaktır. Dolayısıyla var olan kültürel ve tarihi değerlerini korumak ve yaşatmak ana hedef olacaktır. Şehrimizi daha yakından tanımaya ve tanıtmaya imkân sağlayacak olan bütün bağımsız ve akademik araştırmaların havuzu olarak da işlev görecek bir bilgi bankası kurulacak ve bu bilgi havuzunda toplanan araştırma ve incelemelerden uygun görülenler, belediyemizce yayınlanacaktır. Mardin Kalesinin turistik gezilere açılması sağlanacaktır. Kalenin turizme açılması ile birlikte; Mardin Kalesi’nin, kenti kuşbakışı gösteren imkânından öncelikle Mardinlilerin, genelde yerli ve yabancı turistlerin faydalanmasının yollarını bulmak için resmi kuruluşlarla gerekli resmi temaslar kurulacak ve Kale’nin yapılması gerekli işleri acilen sonuçlandırılıp, tadilat ivedilikle başlatılacaktır. Zinciriye Medresesine uzanan Kale Eteği Yolu faaliyete geçirilecektir. Kentin yeşillendirilmesi için ağaçlandırma çalışmaları yapılacak, “taş”ın ve “yeşil”in harmanlandığı bir görüntü oluşturacağız. Demokratik ve Halkın Geniş Katılımını Sağlayacağımız, Yerel Yönetişimin Güçlendirildiği Bir Belediyecilik Dönemini Başlatacağız" ifadelerini kullandı. 

Haber: Bayram Kerimoğlu

14 Şub 2024 - 12:20 - Politika

Mahreç  Bayram Kerimoğlu