Erzincan'da altın madeninde göçük: İşçiler toprak altında kaldı

Erzincan'da altın madeninde göçük meydana geldi. Çok sayıda işçi toprak altında kaldı. 

Bülent  Asman
Bülent Asman Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Erzincan İliç ilçesinde Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin 2010 yılı Aralık ayından itibaren altın üretimi yaptığı Çöpler Madeni'nde toprak kayması meydana geldi. Sürekli kapasitesi artırılan madende tonlarca toprak kaydı. Çok sayıda işçi toprak altında kaldı. 

 

VALİ: TOPRAK ALTINDA KALANLAR VAR

 

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, "Toprak dışarı çıkarılıp istifleniyor. O sırada bir toprak kayması gerçekleşiyor. Toprak altında kalan çalışanlar var, kişi sayısı belli değil" açıklaması yaptı. Valilik açıklamasında, "Şu anda o bölgede olan arkadaşların tespiti yapıldı. Net bilgi vermek için beklemek lazım. Şu anda o bölgeye vardık. Bu işlemde toprak dışarı çıkarılıp istifleniyor. O sırada bir toprak kayması gerçekleşiyor. Bütün arkadaşlarımız bunun nedeni üzerinde çalışıyorlar” ifadeleri yer aldı. 

 

İÇİŞLERİ BAKANI: 9 İŞÇİYE ULAŞILAMIYOR

 

Bir TV kanalının canlı yayınında konuşan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 9 işçiye ulaşılamadığı bilgisini verdi. Yerlikaya, "667 çalışandan 9'u eksik. Çalışma 400 personelle yürütülüyor" ifadelerini kullandı. 

 

Öte yandan maden mühendisleri, göçüğün siyanürlü cevher sahasında meydana gelmesi nedeni ile müdahale edecek acil durum personelinin siyanür riskine karşı koruyuculuğu olan özel kişisel koruyucu donanımlarla müdahale edilmesi gerektiğini belirtiyor.

 

ADALET BAKANI: 4 SAVCI GÖREVLENDİRİLDİ

 

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Olayla ilgili İliç Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma başlatılmış olup 4 Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiştir" ifadesini kullandı.

 

BELEDİYE BAŞKANI: 9 KİŞİ TOPRAK ALTINDA

 

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun ise "Bütün hazırlıklar tamam, çalışma yapılıyor. Ekipler yönlendirildi. İlk belirlemelere göre 9 kişi toprak altında” dedi. 

AFAD; Erzincan, Erzurum, Sivas, Rize, Malatya, Giresun, Diyarbakır, Tokat ve Tunceli il müdürlüklerinden personelin arama çalışmalarına katıldığını duyurdu.

 

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA 

 

Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'den yapılan açıklamada ise, göçükten sonra “acil durum planı”nın devreye alındığı belirtildi. Göçüğün saat 14:28 sularında yığın liç alanında meydana geldiğini belirten şirket, en önemli önceliklerinin çalışanlar ve yüklenicilerinin sağlık ve güvenliği olduğunu savundu. Şirket açıklamasında, “Yaşanan bu elim olayın etkilerini en aza indirmek için gerekli tüm adımları atmaya devam ederken, olayın ivedilikle açığa kavuşturulması için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz” diye belirtti. 

Editör: Bülent Asman

13 Şub 2024 - 17:30 - Asayiş

Mahreç  Bülent Asman