Dünyanın En Uzun İnsanına MAÜ telkari atölyesinden özel yüzük

Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağlayan dünyanın en uzun insanı Mardin’liSultan Kösen’e Mardin Artuklu Üniversitesi telkari atölyesinde hazırlanan özel gümüş yüzük hediye edildi.

Bülent  Asman
Bülent Asman Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

27,5 santimetre büyüklükleri ile dünyanın en büyük ellerine de sahip olan Kösen’e ellerine uygun olarak Mardin Artuklu Üniversitesine bağlı Midyat Telkari Atölyesinde hazırlanan özel yüzük Rektör Prof. Dr. İbrahim Özcoşar tarafından kendisine hediye edildi.

Tasarımı Rektör Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’a ait olan yüzüğün taş dizaynı İbrahim Cihan usta,  işçiliği ise Mardin Artuklu Üniversitesi Midyat Telkari Atölyesi telkâri ustası Murat Aslan tarafından yapıldı.

 

Rektör Özcoşar: “Dünyanın En Büyük ellerine MAÜ Telkari Yüzüğü Çok Yakıştı”

Özel olarak Sultan Kösen için yüzüğü tasarlayan Özcoşar, dünyanın en büyük ellerine sahip Sultan’a üniversitemiz atölyelerinde yapılan telkari yüzüğün çok yakıştığını söyledi.

2009 yılında 2 metre 51 santimetre boyu ile ‘dünyanın en uzun boylu adamı’ unvanını alarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Sultan Kösen 15 yıldır bu rekorunu koruyor.

Kösen, aynı zamanda 27,5 santimetre büyüklükleri ile dünyanın en büyük ellerine de sahip.

 

Kendisi için özel tasarlanan ve Mardin Artuklu Üniversitesi telkari atölyesinde üretilen yüzük nedeniyle teşekkürlerini ileten dünyanın en uzun insanı Sultan Kösen, 15 yıldır elinde tuttuğu dünyanın en uzun boylu insanı unvanıyla yeniden yer aldığı 2024 Guiness Rekorlar Kitabını Rektör Özcoşar’a hediye etti.

EDİTÖR:Bülent Asman

 

12 Şub 2024 - 15:46 - Gündem

Mahreç  Bülent Asman