Mardin’de Cami’nin içinde türbeyi görenler hayrete düşüyor

Mardin’in Artuklu ilçesinde bulunan 15. Yüzyıldan günümüze kadar ayakta kalan Şeyh Çabuk Camisinde bulunan Türbe görenleri hayrete düşürüyor.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Mardin’de Cami’nin içinde türbeyi görenler hayrete düşüyor
Mardin’de Cami’nin içinde türbeyi görenler hayrete düşüyor
+1
Video için play'e tıklayın

Mardin’in Artuklu ilçesine bağlı Eski Mardin’de bulunan 15.Yüzyıldan kalma camii Mardin’in tarihi atmosferinde kendine yer edinmiş olan Şeyh Çabuk Camii, şehre gelen turistlerin gezip gördüğü ve Hz. Muhammed’in postası sahabe Abdullah bin Enes El Cüheyni’nin mezarının bu camide bulunması dikkatleri üzerine çekiyor. Camiye girenlerin yaptığı ilk şey mezarın başında dua okumak oluyor. İlk defa görenler çok şaşırıyor.
Mezarlıkla ilgili açıklama yapan Şeyh Çabuk Camii müezzini Yusuf Şara :” Bu cami 15.yüzyılda Akkoyunlar tarafından Abdullah bin Enes El Cüheyni sahabemiz için yaptırılmıştır. Kabri öncesinden buradaydı. Sonradan gelen Akkoyunlular onun anısına bu camiyi yaptırır ve 15.yüzyıldan itibaren günümüze kadar gelmiştir. Caminin içinde Hz. Muhammed’in postası sahabe Abdullah bin Enes El Cüheyni’nin mezarı bulunmaktadır. Dışarıdan gelen misafirler caminin içinde mezar görünce önce çok şaşırıyorlar daha sonra da olumlu karşılıyorlar. Caminin içinde böyle bir zatın olduğunu bilmeden geliyorlar ve gördükleri zaman çok mutlu oluyorlar. Bir gün Konya’dan bir misafir gelmiş ve ben camiye girerken bana şu cümleyi kullandı ‘ Ben Konya ve Türkiye’de bulunan birçok camileri ziyaret ettim ama böyle huzuru olan bir cami görmedim ‘ dedi yani sahabenin varlığı camimize ayrı bir manevi hava katmaktadır. İnsanlar dışarıdan camiye girdiği zaman sanki bambaşka bir dünyaya giriyorlarmış gibi hissetmeye başlıyorlar.
“Hz. Muhammed’in postası sahabe Abdullah bin Enes El Cüheyni’nin mezarı neden caminin içerisindedir “
Şara: “Türbe’nin caminin içerisinde bulunmasının sebebi Türbe yeriyle oynanmamasıdır. Türbe ilk başından beri buradaydı. Sahabenin dışında başkalarının mezarları burada vardır. Kendisinin türbesi burada olduğu için sahabenin türbesine dokunulmamıştır. Yeriyle oynamayı kendilerine sanki saygısızlık gibi gördükleri için bu yüzden dokunulmamıştır” dedi

 “Çabuk Ünvanı nereden gelmiştir”

Mardin’de Cami’nin içinde türbeyi görenler hayrete düşüyor


Şeyh çabuk sahabenin çabuk unvanının nereden geldiğini açıklayan Şara: “Peygamber efendimiz zamanında ulaklık vazifesi yapardı. Peygamber efendimizin yazdıkları İslama davet mektuplarını gerekli yerlere götürür, ulaştırır, cevabını alır ve peygamber efendimize geri getirirdi. Bu görevi çok hızlı yaptığı için kendisine çabuk unvanı verilmiştir. Yani insanların 1 ayda gittiği yolu bir iki haftada giderdi” diye konuştu.

ÖZEL HABER: BAYRAM KERİMOĞLU

12 Şub 2024 - 11:11 - Kültür & Sanat

Mahreç  Bayram Kerimoğlu