Didin: Amacımız eksik olan kalifiye ihtiyacını gidermeye çalışmak

E&M GROUP işletme yetkilisi ve Eğitim koçu ve psikoloji danışmanı Şerif Didin Mardin Haber TV’nin konuğu oldu.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri

E&M GROUP işletme yetkilisi ve Eğitim koçu ve psikoloji danışmanı Şerif Didin  Mardin  Haber TV’nin konuğu olarak Haber Gazetesi İmtiyaz sahibi Murat Akgül’ün sorularını yanıtladı. Didin E&M GROUP işletmesinin projelerini anlattı.

Didin yaptığı açıklamada:” Öncelikle bölgemizin en büyük sıkıntıları mesleki eğitim ve kalifiyeli elemanlarıdır. E&M GROUP işletmesi olarak Mesleki eğitimlerin, kalifiyeli elemanların geliştirilmesi ve belgelendirilmesiyle ilgili 8 bin’e yakın personel belgelendirmeleri gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam ediyoruz.

 “Didin: Amacımız eksik olan kalifiye ihtiyacını gidermeye çalışmaktır”

E&M GROUP işletmesi olarak Didin amaçlarını belirtti. Didin:” Amacımız bölgemizin en büyük sorunu olan mesleki eğitimlerde mesleki eğitimlerde kapasite geliştirme ve bölgemizin eksik olan kalifiye ihtiyacını gidermeye çalışmaktır.

Bizim amacımız kalifiyeli eleman yetiştirip belgelendirmek ve işveren ile işçiyi bir araya getirmektir. Şuanda belgelendirdiğimiz kalifiyeli elemanlar kimisi, fabrikalarda çalışıyor, kimisi de yurtdışında mesleğini yapıyor.Kendi işletmelerini açan öğrencilerimizde vardır. Bizler elimizden geleni fazlasıyla yapmaya çalışıyoruz bunun yanında ekstradan iş yükü işverenin de üzerinde olması gerektiğini düşünüyorum. Yani işverenler ustalarıyla birlikte yetiştirdiğimiz elemanlara çalışma fırsatı verip pratik yapma fırsatı sunmalılar. Yeni elemanların iş verenlerle buluşması gerekiyor.Atölyemizde elemanlara eğitim verip daha sonrada belgelendiriyoruz. Bunun yanında belge alan elemanları kendi alanlarıyla ilgili işverenlerle buluşturuyoruz. Kişi bir işe başlarken bilgili ve bilinçli olması gerekiyor” dedi

“ İşçi ben iş bulamıyorum derken, işveren de kalifiyeli eleman bulamıyorum diyor “

Didin günümüzde insanlarımız maalesef iş beğenmiyor bu ülkemizde ciddi bir sorundur. İşveren ben kalifiyeli elaman bulamıyorum derken öte yandan da işçiler ben iş bulamıyorum diyor. Gençlerimizin yüzde 95’i istedikleri işi yapamıyor ve mezun oldukları sektörde iş bulamıyorlar. Bu konuda ister istemez sıkıntılar çıkabiliyor. Bizim de amacımız insanlara önce eğitim vermek ve başarılı olanları belgelendirip iş verenlerle birlikte daha bilgili ve bilinçli bir şekilde buluşturmaktır.

“İşverenlerin gençlere istihdam sağlaması gerekiyor “

Gençlere kaliteli bir eğitim verdiklerini ve daha sonra da eğitimde başarılı olanları belgelendiklerini ifade eden Didin:”  Bunun yanında işverenlerin gençlere bu konuda istihdam sağlaması gerekiyor. Amacımız da işçiyle işverenler arasında köprü görevi kurmaktır. İşverenlerin elini taşın altına koymaları ve gençlere iş konusunda istihdam sağlamaları gerekiyor” diye konuştu.

“ Birçok meslek gruplarında eğitimler veriyoruz “

Birçok meslek gruplarında eğitim verdiklerini dile getiren Didin:” Çeşitli meslek gruplarında eğitimlerimizi alanında uzman kişiler tarafından veriliyor.  Eğitimcilerimizi alanında uzman ve tecrübeli kişilerle birlikle daha iyi bir eğitim verebilmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz” dedi

“İhtiyaç duyulan meslek gruplarına göre eğitimler verip belgelendiriyoruz" 

İnsanların ve işverenlerin ihtiyaç duydukları alana ve meslek gruplarına göre eğitim verdiklerini belirten Didin:”  Meslek gruplarında insanların ve işverenlerin taleplerine göre eğitimler veriyoruz. Bundan sonra işverenlerle bir araya gelip ihtiyaç duydukları alana göre de eğitimler verip iş arayanlara işverenlerle bir araya getirip istihdam sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

HABER: BAYRAM KERİMOĞLU

 

 

 

 

09 Şub 2024 - 17:41 Mardin/ Kiziltepe- Eğitim

Mahreç  Bayram Kerimoğlu