DEM Parti Mardin'de kriz bitmiyor

Ön seçimlerin ardından adaylarını açıklayan DEM Parti'de kriz bitmek bilmiyor. Bu defa da adayları henüz açıklanmayan ilçelerde adayların kim olacağı, nasıl belirleneceği tartışmaları parti içinde krize neden oldu.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) içinde ön seçimlerle birlikte başlayan tartışmalar bitmek bilmiyor. 31 Mart yerel seçimlerinde çıkaracağı adaylarını ön seçim ile belirleyeceğini açıklayan ancak Mardin'de yaptığı ön seçimlerde kazananları aday göstermemesi ile tartışmaların merkezine dönüşen DEM Parti'de şimdiki kriz de ön seçim yapılmayan ilçelerde gösterilecek adaylar. Ön seçim yapılmayan ve henüz adayları açıklanmayan ilçelerde adayların kim olacağı, nasıl belirleneceği konusunda henüz bir açıklama yapılmaması DEM Parti içinde tartışmaların her geçen gün alevlenmesine neden oldu.  

Ömerli ve Midyat ilçelerinde henüz adayları belli olmayan DEM Parti'de Yeşilli'de de Songül Tunç'un ismi açıklanmasına rağmen erkek adayın ismi açıklanmadı. Derik'te de ön seçim yapılmasına rağmen erkek adayın ismi henüz açıklanmayınca "DEM Parti'de neler oluyor" sorusunun cevabı merak konusu oldu. 

DEM Parti'de önceki dönemlerde yöneticilik yapan bir isim parti içinde tartışmaların her geçen gün daha da alevlendiğini söyledi. Midyat ve Ömerli'de aday adayı olan kişilerin gösterilmeyeceğini söyleyen yönetici, şunları söyledi: " Aday adayları arasından birini göstermeyecekler. Dışarıdan birini Ömerli'de başkan adayı olarak getirecekler. Ömerli'den başka Midyat'ta da aday olanları göstermeyecekler. Midyat ve Ömerli'de dışarıdan gelen birilerini kabul edilmiyor. Bunu bilmelerine rağmen dışarıdan birilerini getirmeye çalışıyorlar." 

Derik'te ön seçimleri Cengiz Temelli'nin kazanmasına rağmen hala erkek adayın isminin açıklanmadığını da söyleyen yetkili, "Derik'te Cengiz Temelli'nin aday gösterilmemesi kırgınlıklara neden olacak. Şimdiden zaten Derik'te insanla kırılmış durumda. Derik'te Ahmet Türk'ün Büyükşehir Adayı gösterilmesinin dışında olumlu konuşulan bir şey yok. Derik'te de dışarıdan birini getirmek istiyorlar. Nusaybin'de, Derik'te, Kızıltepe'de çok insan boykot etmeyi düşünüyor." Dedi. 

Haber: Bayram Kerimoğlu

02 Şub 2024 - 18:07 - Politika

Mahreç  Bayram Kerimoğlu