Mardin DEM Parti'de aday krizi büyüyor - Ön seçimleri kazandılar, aday gösterilmeyecekler!

Yerel seçimlerde göstereceği adayları belirlemek için Mardin'de ön seçim gerçekleştiren DEM Parti'de aday krizi büyüyor. Ön seçimleri kazanan kişilerin aday gösterilmeyeceği duyulunca ortalık karıştı.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Mardin'de Büyükşehir Belediye Başkan adayları ile ilçe belediye başkan adaylarını belirlemek için 13-14 Ocak tarihlerinde ön seçim gerçekleştirdi. Ön seçimleri kazanan Eşbaşkan aday adayları aday olarak gösterilmeyi beklerken, Büyükşehir Belediyesinde ön seçimi kazanan adayın gösterilmemesinin ardından başlayan kriz daha da büyüyerek ilçelere yayıldı. Ön seçimleri kazanan kişilerin aday olarak gösterilmeyeceği iddiası üzerine DEM Parti içinde büyük tartışmalar yaşanmaya başladı. 

DEM Parti'nin ilçe belediye başkan adaylığı için gerçekleştirdi ön seçimleri kazanan Nusaybin, Derik ve Mazıdağı aday adaylarının 31 Mart tarihindeki secimlwrde aday gösterilmeyeceği iddia edildi. Ön seçimleri kazanan aday adaylarından dosyalarını geri almaları istendi. Bunun üzerine DEM Parti içinde kriz yaşanmaya başladı. Aday adayları ve destekçileri il binasına giderek tepki gösterdi. 

DEM Parti'nin gerçekleştirdiği ön seçimlerde Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığında ilk turda Ahmet Türk yüzde 49 oy aldıktan sonra adaylıktan geri çekildiğini duyurdu. Ahmet Türk bu nedenle ikinci tur seçimine katılmadı. Kadın Eşbaşkan adayları arasında da Gülizar İpek Bilek ve Devrim Demir ikinci tura kaldı. İkinci tur seçimlerinde Gülizar İpek Bilek en fazla oyu alarak ön seçimi kazandı. Ama DEM Parti birinci tur sonuçları üzerinden Ahmet Türk ve Devrim Demir'i Büyükşehir Belediye Başkan adayları olarak açıklayınca kriz daha fazla büyüdü. 

Bu defa ilçe belediye başkan aday adaylarıyla ilgili tartışmalar başladı. İddiaya göre; DEM Parti Derik'te ön seçimleri kazanan Cengiz Temelli, Nusaybin'de kazanan Gülistan Duran Altuntaş ve Mazıdağı'nda kazanan Hamdin Demir'i aday göstermek istemedi. 

DEM Parti'de ön seçimleri kazanan kişilerin aday gösterilmeyecek olması nedeniyle başlayan tartışma devam ediyor. DEM Parti'de daha önceki dönemlerde yöneticilik yapmış olan bir kişi, krizin devam etmesi durumunda Genel Merkezinin Mardin'de yaşananlara ilişkin bir komisyon oluşturacağını ve komisyonun adayları ikna etmek için çalışma yürüteceğini söyledi.

28 Oca 2024 - 19:05 - Politika

Mahreç  Bayram Kerimoğlu