Önseçim tartışması sürüyor: DEM Parti aday adayından yeni açıklama

Mardin, Van ve Diyarbakır'da gerçekleştirdiği ön seçimlere ilişkin tartışmalarla gündemde olmaya devam eden DEM Parti'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi başkan aday adayı Garip Kandemir, yeni bir açıklama daha yaptı.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyeleri başta olmak üzere 90 ayrı seçim bölgesinde adaylarını belirlemek için ön seçim gerçekleştiren Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nde (DEM Parti) tartışmalar bitmek bilmedi. Mardin'de başlayan ardından Diyarbakır'da devam eden tartışmalar yerini bazı aday adaylarının DEM Parti'yi suçladığı açıklamalara bırakırken, aday adaylarının ön seçim sonuçlarına yaptıkları itirazların sonuçları da henüz karara bağlanmadı. İtirazları halen  karara bağlanmayan aday adaylarından biri olan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Garip Kandemir, yeni bir açıklama daha yaptı. 

Sosyal medya hesapları üzerinden açıklama yapan Kandemir, son tur seçiminin iptal edilmesi talebiyle partinin ilgili kurullarına somut belgelerle itirazda bulunduğunu bildirdi. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada itirazının hakikate hizmet etmeyecek bir şekilde sonuçlanması durumunda aktif aday adaylığından çekileceğini ve aktif siyaseti bırakacağını duyuran Kandemir'in açıklaması şu şekilde;  


“Değerli halkımıza; İçinde bulunduğumuz tarihsel sürece cevap olacak siyasal ahlak anlayışımıza gölge düşürmek isteyen, kirletmek isteyen anlayışların önünü kapatma adına; ilgili kurullara somut belgelerle son tur seçimin iptal edilmesi konusunda yaptığımız tüm itirazlara karşı gereken adımların atılmaması halinde ve bu yaşananlara karşı kayıtsız kalmanın ters yüz edilmek istenen hakikate hizmet etmeyeceğine inandığım bir şekilde sonuçlanması halinde; uzun yıllar emek verdiğim partimin daha fazla zarar görmemesi için adaylık sürecinden ve aktif siyasetten çekileceğimi öncelikle değerli halkımızla paylaşmak istiyorum.


Sürekli arayan, ulaşmaya çalışan ve sürece dair bilgi sahibi olmak isteyen halkımız ve tüm delegasyona karşı sorumluluğumun gereği olarak herkese cevap olma adına sürece bu temelde yaklaştığımı ve kararımın bilinmesini istiyorum. Ne olursa olsun değerlerimizle onurluca yaşama ısrarımız devam edecektir.” 

Haber: Bayram Kerimoğlu

27 Oca 2024 - 21:31 - Politika

Mahreç  Bayram Kerimoğlu