Yapay Zeka Mardin için yeni bir isim önerdi - İşte o isim...

İsmi de kendisi gibi tarihi bir geçmişe ve hikayeye sahip olan Mardin için yapay zeka da yeni bir isim önerdi. Yapay zekanın önerdiği Akropol ismi tartışma konusu oldu.

Daristan  Bülbül
Daristan Bülbül Tüm Haberleri

Son zamanların modası haline gelen yapay zeka önerileri, şehir isimleri üzerinde de deneniyor. Yapay zekaya sık sık Türkiye'deki şehirler için önerdiği isimler sorulurken, en merak edilen isimlerden biri Mardin için önerilen isim.

Yapay zeka algoritması tarafından Mardin için "Akropol" ismi önerisi yapıldı. Mardin'in tarihi ve kültürel yapısı ile Mardin'in kozmopolit yapısı dikkate alınarak yapılan bu öneri yapay zeka tarafından Türkiye'nin 81 iline yeni isimler vermesi amacıyla yapılan bir çalışma sonucunda belirlendi.

Yapay zeka Mardin için Akropol önerisinde bulunurken, yapay zekanın bu önerisinin arka planında antik Yunan şehirlerinde bulunan ve şehrin en yüksek tepesinde yer alan surlu yerleşim yeri dolayısıyla da bu önerinin yapıldığı tahmin ediliyor. Mardin'in yerleşiim olarak Mezopotamya Ovası'nın tepesinde Mardin kalesinin de şehrin en yüksek yerinde surlarla çevrili bir alan olmasından kaynaklı yapılmış olabileceği tahmin edilen bu öneri vatandaşlar arasında da tartışma konusu oldu. 

Özellikle sosyal medyada bu öneri dolayısıyla kimi kullanıcılar ismi uygun görmediklerini belirtirken, kimi kullanıcılar da ismi Mardin için uygun gördüklerini dile getirdi. Bazı kullanıcılar, Mardin'in tarihi ve kültürel dokusuna uygun bir isim olduğunu ifade ederken, bazıları ise bu ismin Mardin'in kimliğini yansıtmadığını savunmuştur.

Haber: Daristan Bülbül

26 Oca 2024 - 22:50 - Kültür & Sanat

Mahreç  Daristan Bülbül