Öksürüp duranlar dikkat! Bakan Koca'dan Beklenen Açıklama Geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan ilk defa 2018 yılında adı geçen ve son günlerde artan öksürük, ateş ve halsizlik şikayetleri sonrası yeniden gündeme gelen Disease (X) hastalığı ile ilgili açıklama geldi.

Daristan  Bülbül
Daristan Bülbül Tüm Haberleri

Son günlerde artan öksürük, halsizlik ve yüksek ateş vakaları Disease (X) hastalığı endişelerini artırdı. Vakalarda yaşanan artışlarla beraber Disease hastalığıyla ilgili açıklamalarda peş peşe geldi. "Yeni pandemi, salgın mı geliyor?" sorusu bir anda endişelere neden olurken Sağlık Bakanı Koca'dan da açıklama geldi.

Sağlık Bakanı Koca sosyal medya hesabından X hastalığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamasında "Farzımuhal Hastalık. DSÖ’nün verdiği isimle X hastalığı. Gerçek hayatta karşılığı yok. İleride bir gün bir salgın yaşanacak olursa, ona hazırlıksız yakalanmamak için yapılan çalışmalarda teorik anlamda geçiyor. Siz rahat olun. Ve kendinizi soğuk algınlığından koruyun." dedi.

DSÖ'DEN AÇIKLAMA


DSÖ'nün web sitesinde, "X Hastalığı, insanlarda hastalığa neden olup olmadığı bilinmeyen bir patojenden kaynaklanan ciddi bir uluslarası salgını temsil ediyor." ifadesine yer verildi.

Amaç bilinmeyen bir "X Hastalığı"na karşı mümkün olduğunca hazırlıklı olmak.

Toronto Üniversitesi'nden biyoetik ve küresel sağlık profesörü Kerry Bowman, "X Hastalığı, Covid-19'dan daha güçlü olan çok ciddi bir hastalığın ortaya çıktığı varsayımsal bir senaryoyu temsil ediyor. Bu, hızla yayılan bir hastalık tehdidine dünyanın nasıl tepki vereceği konusunda varsayımsal bir hazırlık." dedi.

HABER: DARİSTAN BÜLBÜL

25 Oca 2024 - 11:53 - Sağlık

Mahreç  Daristan Bülbül