DEM Parti'de ön seçim tartışması sürüyor - Aday adayından DEM Parti'yi zor duruma düşürecek açıklamalar

Mardin, Diyarbakır ve Van başta olmak üzere 90 bölgede ön seçim gerçekleştiren DEM Parti'nin, ön seçimlerinin ardından başlayan tartışmalar devam ediyor. DEM Parti'nin aday adaylarından da partiyi zor duruma düşürecek açıklamalar peş peşe geliyor.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) 31 Mart 2024'te gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerde Belediye Başkan adaylarını belirlemek için ön seçimler gerçekleştirdi. Mardin, Diyarbakır ve Van Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının yanında ilçe belediye başkan adaylarının belirlenmesi için 90 seçim bölgesinde ön seçim gerçekleştirildiği açıklandı. Ön seçimler süresi boyunca DEM Parti'de tartışmalar da bitmek bilmedi. 

Mardin'de Başlayan Tartışma Diyarbakır'da Devam Etti

Tartışmaların her gün daha da alevlendiği DEM Parti'de tartışmalar Mardin'de başladı. Mardin'de gerçekleştirilen ön seçimin ilk turunda Ahmet Türk yüzde 49 oy alınca seçimlerin ikinci turuna girmeme kararı alarak, geri çekildiğini açıkladı. Ahmet Türk'ün geri çekilmesi ile alevlenen tartışmaların ardından kadın başkanlar için yapılan ikinci tur ön seçimlerinde Gülizar İpek Bilek'in sandıkta en çok oyu almasının ardından Devrim Demir sosyal medya hesabından yaptığı "İtirazlar devam ederken, sahte seçmen bile yakalanmışken,  Nusaybin'de oylar tekrar sayılacakken gerçek olmayan sonuçlar paylaşmak tamamen algı yaratmaya dönük bir yaklaşımdır" açıklamasıyla partisini suçladı. 

Tartışmalar devam ederken, Ahmet Türk ve Devrim Demir Mardin Büyükşehir Belediye Başkan adayları olarak açıklandı. Ancak bu defa Mardin'de ilçe belediye başkan adaylarının belirlendiği ön seçimlerin sonucu merak edilirken, Diyarbakır'da ön seçim iptal edilerek yeniden yapılacağı duyuruldu. Ön seçimin yeniden yapılacağının duyurulmasının ardından 23 Ocak'ta yeniden ön seçim gerçekleştirilen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adalığı için Doğan Hatun ile Garip Kandemir yarıştı. Ön seçimleri büyük fark atarak Doğan Hatun kazandı. 

Garip Kandemir'den Çok Sert Açıklama

Ancak Doğan Hatun'un kazanmasının sonrasında da tartışmalar bitmedi aksine daha da büyüdü. Bu defa Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Garip Kandemir, sosyal medya hesabı üzerinden sert bir açıklama yaptı.

Garip Kandemir, yaptığı açıklamasında "Önseçim sürecinde başta ellerinden ve kıymetli yüreklerinden öptüğüm annelerimizin, saygıdeğer ailelerimizin ve delegesyonun büyük kısmının destekleriyle gösterdikleri güven ve inanç, benim için büyük bir onur ve güç kaynağı oldu. Halkımızın gösterdiği bu değerli desteğe layık bir yaşam pratiği ve ilkelerim çerçevesinde mücadele etmek benim için yolumu aydınlık tutan bir borçtur. Fakat önseçim sürecinde benim şahsımda yapılan algı operasyonu ve karalamalarla; şahsımı, partimizin ilkelerini, değerlerimizi ve saygıdeğer delegasyonu töhmet altında bırakmak isteyen karanlık anlayışlarla ilgili açıklama yapmak da boynumun borcudur. Önseçim sürecinde defalarca muazzam destek veren herkese teşekkür etmekle birlikte son tura gölge düşürmek isteyen kirli anlayışlara karşı delegasyonun yüzde 40'ı da önseçime katılmayarak tepkileriyle verdikleri destek, duydukları inanç ve savundukları hakikat mücadelesi için de herkese teşekkür ediyorum. Değerli halkımızın hassasiyetlerine, değerlerimize, ve önseçim çalışmalarına özveriyle emek veren herkese karşı duyduğum sorumluluk ve saygının gereği olarak yarın bir basın açıklaması yapacağım" dedi. 

HABER: BAYRAM KERİMOĞLU

25 Oca 2024 - 11:27 - Politika

Mahreç  Bayram Kerimoğlu