Mardin'de 45 yıl önce baltadan kurtulan ağaç yine tehlike altında

Midyat-Ömerli yolu üzeri Alıçlı kırsal mahallesi mevkiinde 45 yıl kadar önce baltalanmaktan son anda kurtulan asırlık meşe ağacının yol çalışması nedeniyle yeniden kesilmekle karşı karşıya olduğunu bildiren vatandaş, ağacın kurtarılmasını istedi.

Daristan  Bülbül
Daristan Bülbül Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Mardin'in Midyat-Ömerli yolu üzeri kırsal Alıçlı mahallesi mevkiinde asırlık bir meşe ağacı yol kenarında duruyor. Heybeti ile görenleri kendine hayran bırakan meşe ağacı yüz yıllık hikayeyi gövdesinde barındırıyor. Köy sakinleri tarafından kutsal olarak kabul edilen ve anıt ağaç diye tabir edilen asırlık meşe ağacı bugün yeniden yol genişletme çalışmaları nedeniyle tehlike altına girdi. 

Köy sakinlerinden Ünal Günel'in gönderdiği mesaja göre; asırlık çınar ağacı 45 yıl önce yol açma çalışmaları sırasında balta ile kesilmek istendi. Köylülerin izin vermemesi, çalışanların da sağ duyusu ile asırlık meşe baltadan son anda kurtuldu. Zaman geçti, 2008 yılında asırlık meşe ağacı yıldırım düşmesi ile karşı karşıya kaldı. Düşen yıldırım bir gövde üzerinde iki kol halinde olan kollarından birini kaybetti. Diğer kol ise yaralandı. Asırlık meşe ise ayakta kalmaya, yeşermeye, meyve verip, bölge insanına umut dağıtmaya devam etti. 

Bugün yeniden tehlike altında olan asırlık meşe ağacının kurtarılması gerekiyor. Telefon ile görüşme yaptığım Günel, asırlık meşenin ayakta kalması, yaşamaya devam etmesi gerektiğini söyledi. Bugün yeniden kesilme riski ile karşı karşıya olan asırlık meşenin yaşaması gerektiğini söyleyen Günel, "Bu anıt ağacımız kesilmemeli. Bu ağaca sahip çıkmalıyız" dedi. 

HABER: DARİSTAN BÜLBÜL 

25 Oca 2024 - 09:01 - Yaşam

Mahreç  Daristan Bülbül