Kadınlar kaybetti, Ahmet Türk kazandı!

Mardin'de DEM Parti'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayının daha önce kadın olacağı açıklanmasına rağmen resmi başkan adayının Ahmet Türk olduğu açıklandı.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri

Ön seçim tartışmaları ile gündemde olan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nde (DEM Parti) resmi başkan adayının Ahmet Türk olduğu kamuoyuna duyuruldu. Resmi başkan adayı olan Ahmet Türk'ün isminin açıklanmasının ardından DEM Partili birçok kesim paylaşımlar yaptı. Ahmet Türk'e hayırlı olsun dileklerinde bulunuldu.

Ahmet Türk'e Eşbaşkan olarak da ön seçimde kazanan Gülizar İpek Bilek yerine Devrim Demir atandı. Devrim Demir'in atanması tepkilere neden oldu. Sosyal medyada birçok kişi tepkilerini dile getirdi. 

Devrim Demir'in ön seçimin ikinci turunda kaybetmesinin ardından yaptığı paylaşım hatırlatıldı. Devrim Demir, "İtirazlar devam ederken, sahte seçmen bile yakalanmışken, Nusaybin'de oylar tekrar sayılacakken gerçek olmayan sonuçlar paylaşmak tamamen algı yaratmaya dönük bir yaklaşımdır." Demişti. 

DEM Parti tarafından aday adaylığı başvuru süreci devam ettiği sırada Mardin Büyükşehir Belediyesi için kadın kotası denilmişti. Kadın kotasıyla resmi başkanın kadın olacağı açıklanmıştı. DEM Parti'ye yakın olan Jinnews isimli yayın organı da bu kararı duyurmuştu. 

Ahmet Türk'ün yeniden resmi başkan olmasıyla kadınların resmi başkanlık hayali de suya düştü. Ön seçimin ikinci turu yapılacağı sırada seçimden çekildiğini duyuran Ahmet Türk, böylece daha güçlü bir şekilde döndü.

DEM Parti'de Neler Oldu?

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak ön seçimler öncesinde aday adayları arasında adaylarını belirlemek için ön seçim gerçekleştirdi. Mardin'de 7 ilçe belediye eşbaşkanlarının belirlenmesi için yapılan ön seçim kapsamında sandıklar kuruldu. Aynı zamanda Büyükşehir Belediye Başkan adayının belirlenmesi için de 10 ilçede sandıklar kuran DEM Parti'de ikinci tura kalan seçimlerde adaylar kıyasıya bir yarış gerçekleştirdi. 

Ancak ön seçimler sürerken, Ahmet Türk çekildiğini duyurdu. Ahmet Türk'ün "Daha önce yüzde 50’yi aşmamam durumunda çekileceğimi açıklamıştım. Halkın sahiplenmesinde dolayı halka teşekkür ediyorum. Aktif siyasetten çekiliyorum. Kürt halkının mücadelesini farklı platformlarda sürdüreceğim” açıklaması ile DEM Parti'de siyasi atmosfer kızıştı. 

Kadınlar için yapılan seçimde ise Devrim Demir ile Gülizar İpek Bilek arasında tercih yapan delegelerin desteği ile sandıkta kazanan Gülizar İpek Bilek oldu. 

Artuklu'da en çok oyu alan Mehmet Ali Amak 359 oy ile birinci çıktı. Kızıltepe'de kadın ve erkek eşbaşkanlar için yapılan oylamadan Hamdiye Bilek Turgay 730, Zeyni İpek 695 oyla birinci oldu. Derik'te Cengiz Temelli 280, Songül Özbahçeci de 380 oyla birinci oldu.

Nusaybin'de Selahattin Ay 643 oy, Gülistan Duran Altuntaş ise 682 oy alarak birinci oldu. Mazıdağı'nda Hamdin Demir 241 oyla, Kudret Uçuk 303 oyla, Dargeçit ilçesinde 225 oy alan Asya Gezer ile 170 oy alan Aziz Akın seçimleri birinci tamamladı. Birinci turda sonuçlanan Savur'da ise Selahattin Önder 156, Hatice Öncü 166 oyla birinci oldu. 

HABER: BAYRAM KERİMOĞLU 

21 Oca 2024 - 13:25 - Politika

Mahreç  Bayram Kerimoğlu