Uzmanlardan öğrencilere ‘tatili fırsata çevirin’ uyarısı

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı birinci dönem yarıyıl tatili başlarken, uzmanlar öğrencilere ’tatil günlerini fırsata dönüştürün’ uyarısında bulundu.

Uzmanlardan öğrencilere ‘tatili fırsata çevirin’ uyarısı
Uzmanlardan öğrencilere ‘tatili fırsata çevirin’ uyarısı
Haber albümü için resme tıklayın

Milyonlarca öğrenci yarıyıl tatiline girerken, uzmanlar tatil günlerinin iyi değerlendirilmesini gerektiğini vurguladı. Tatilin saatlerce bilgisayar başında oyun oynamak olmadığının altını çizen uzmanlar, öğrencilerin sosyal medyaya sınırlı bir vakit ayırmalarının tatil sonrası için önemli olduğunu hatırlattı.

"Eksik konuların kapatılması için müthiş bir fırsat"

Rehberlik Uzmanı Özcan Aladağ, öğrencilere tatil günlerini fırsata çevirmelerini tavsiye ederek, “Yarıyıl tatilinde öğrenciler kendilerine bir ödül olarak değerlendirebilirler. Bu yarıyıl tatilinde öğrencileri iki grupta değerlendirmek gerekirse, YKS, LGS öğrencileri bir grupta diğer öğrencileri ise ikinci grupta değerlendirebiliriz. YKS ve LGS öğrencileri için yarıyıl tatili, konuların tekrarı için, eksik konuların kapatılması için müthiş bir fırsat. Bu nedenle öğrencilerin yarıyıl tatilini çok güzel bir şekilde değerlendirmeleri gerekiyor. Sınav öğrencilerinin günü üçe bölmelerini tavsiye ediyoruz. Birinci sekiz saatte güzel bir uyku, ama bu uyku diliminde öğrencilerin geç saatlere kadar ekran başında, televizyon başında, bilgisayar başında kalmalarını tavsiye etmiyoruz kesinlikle. Zamanında uyunan bir uykunun öğrencinin sınav motivasyonunu ve başarısını artıracağını söyleyebiliriz. Tatil demek gece yarılarına kadar televizyon başında kalmak değildir. Aynı şekilde beslenme düzenine de öğrencilerin dikkat etmesi gerekiyor. Bu dönemde beslenme alışkanlıklarını değiştiren öğrencilerin, okul açıldığı dönemde yine zorlandıklarını görüyoruz. 8 saat düzenli uyuyan öğrencilerin artık 8 saatte ders çalışmak için güzel bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz. Bu 8 saat diliminde öğrenciler neler yapmalı; kesinlikle birinci dönemde sınavda çıkacak konuların bir tekrarı, eksikleri yapılmalı ve bolca deneme sınavlarıyla değerlendirilmeli. Bu deneme sınavlarında eksik konuların analizi yapılmalı ve bu analizlere göre yine bolca egzersizleri ortaya konmalı. 8 saat uyuyan, 8 saat ders çalışan öğrencinin artık 8 saat de eğlenme ve dinlenme vaktidir. Bu 8 saatlik dilimde öğrenciler keyif aldıkları işlerle hobilerle meşgul olabilirler. Spor yapabilirler, arkadaşlarıyla, akranlarıyla vakit geçirebilirler. Anne ve babalarıyla ailelerine zaman ayırabilirler" dedi.

“Hayatta başarılı olan insanlar zamanı iyi yöneten insanlardır”

Öğrenciler için tatilin bir fırsat olduğunun altını çizen Aladağ, "Sınava girmeyecek olan anaokulu, ilkokul ve ortaokul, lisedeki diğer öğrenciler var. Bu öğrenciler için de baktığımız zaman tatilin bir fırsata dönüşebileceğini söyleyebiliriz. Hayat ve sınav bir yayılım içinde bir dağılım içinde düşündüğümüz zaman bu dağılımı ve bu yayılımı iyi yöneten öğrencilerin hayatta daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü hayatta başarılı olan insanlar zamanı iyi yöneten insanlardır. Bu öğrencilere özellikle küçük yaştaki ilkokul ve ortaokul yaşındaki çocuklara anne ve babalarıyla bolca vakit geçirmelerini öneriyoruz. Kitap okumalılar, doğa yürüyüşleri, spor yapmalılar ve akraba ziyaretlerini unutmamalılar. Bu küçük yaştaki öğrencilerimize sosyal sorumluluk projeleri vermeliler. Bir fakire yardım etmeyi, markette alışveriş yapmayı, zor durumda kalan insanlarla o acılarını, o zorlukları paylaşabilmeyi öğrenmeleri açısından tatil güzel bir fırsattır” şeklinde konuştu.

“Anne ve babalar da kesinlikle cep telefonundan uzak durmalılar”

Ailelere de görev düştüğünün altını çizen Özcan Aladağ, “Özellikle çalışan ailelerde bu tatil süreci çocuklarla öğrencilerle vakit geçirmek için oldukça güzel bir dönem. Anne ve babaların da çocuklarına zaman ayırmalarını söyleyebiliriz. Bu süreçte onlarla vakit geçirmeleri, onlara zaman ayırmaları ve onları daha iyi tanımaları için birlikte vakit geçirmeleri oldukça önemli. Ama anne ve babalar da kesinlikle cep telefonundan uzak durmalılar. Çocuklarına öğüt vermek yerine onlara örnek olmalılar. Oturup birlikte kitap okuyabilirler, doğa yürüyüşleri, geziler yapabilirler. Akranlarıyla, akrabalarıyla gezmeleri için fırsat tanıyabilirler” diye konuştu.

Öğrenciler ise tatili en iyi şekilde fırsata çevireceklerini söyledi.

İHA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

19 Oca 2024 - 18:32 Konya- Eğitim