Mardin'de 2023 Böyle Geçti

2023 yılında Mardin'de birbirinden farklı olaylar yaşandı. Hem keyifli günlerin hem de zor günlerin yaşandığı Mardin'de 2024 yılına girerken, 2023 yılında yaşananları sizlerle paylaşıyoruz. 2023 yılının en göze çarpan olayları 6 Şubat tarihli deprem ve Duhok'tan gelen 5 kişinin Nusaybin'de öldürülmesi oldu.

Adnan KOÇHAN
Adnan KOÇHAN Tüm Haberleri

Türkiye ve Dünya için olduğu gibi  Mardin için de 2023 yılı zorlu bir yıl oldu. 2023 yılında hem Türkiye'nin hem de Dünyanın gündemine damga vuran olaylar yaşandı. 2023 yılından Mardin Haber Gazetesi'ne yansıyan haberleri sizin için derledik...

YILIN İLK GÜNLERİNDE ŞOK EDEN OLAYLAR

Yılın daha ilk günlerinde bir vatandaş kendisini ateşe vererek, Türkiye'nin gündemine oturdu. Kısa bir süre sonra ise Mardin'in Nusaybin ilçesinde Irak'ın Duhok kentinden gelen 5 kişi gece saatlerinde uğradıkları silahlı saldırıda öldürülerek, dünya gündemini meşgul etti.  Mardin 1969 Spor grubunda liderliğe ulaşırken, Vartospor maçında taraftarlar saldırıya uğradı.  

DEPREM 

Maraş merkezli 6 Şubat tarihli depremler dünyanın gündemine otururken, Mardin'de şiddetli şekilde depremi hisseden kentlerden biri oldu. Mardin'de deprem nedeniyle ağır hasarlı binaların olduğu tespit edildi. 

Deprem ile beraber Mardin dayanışma kültürünün de merkezlerinden biri oldu. Adeta yardımlaşmada birbiri ile yarışan Mardinliler deprem bölgelerine akın ederek, depremzedelere hem yardım ulaştırmaya hem de enkaz altındakileri kurtarmaya çalıştı. 

TARIM SEKTÖRÜ

Hasat sezonunda da hareketli günlerin yaşandığı Mardin'de tarlalar verimli günler yaşadı. Ancak bunun yanında Mardinlileri şaşkınlığa çeviren olaylara da sahne olan buğday tarlalarında sabotaj ihtimallerini güçlendiren yangınlar ve bomba düzenekleri bulundu. Mısır hasadı ile de gündemde olmayı sürdüren Mardin'de 2023 yılında mısır tarlaları verimli günler geçirse de açıklanan mısır alım fiyatları çiftçileri memnun etmedi.

TURİZM SEKTÖRÜ

Mardin 2023 yılında tarihi ve turizm kenti olmasıyla da gündemden düşmeyen bir şehir oldu. Mardin'i 2,5 milyondan fazla insan ziyaret ederken,  Kızıltepe'de kaçak kazıda hayranlık uyandıran mozaiklerin bulunması gündeme oturdu. Ancak Mardin 2024 yılı Fuar takvimine ve 2024 yılı Kültür Festivali takvimine de alınmaması tepkilere neden oldu. 

VALİ DEĞİŞTİ, BEKLENEN İMZA ATILDI

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş da 2023 yılında Bursa Valisi olarak atanınca yerine Karaman Valisi Tuncay Akkoyun Mardin Valisi olarak atandı. Akkoyun ilk olarak Mardin'in yıllardan bu yana beklediği Şehir Stadyumu için ilk imzaları atarak, beklenen stadyum için harekete geçildi. 

YILIN SON GÜNÜNDE ŞOK EDEN OLAY

Mardin'de yılın ortalarında bir evdeki tüp patlaması Mardin'in gündemine otururken, yılın son günlerinde yaşanan sağanak yağışta tarihi bir evin yıkılması gündemin ana konusu oldu. Yılın son ayının son günlerinde yaşanan kadın cinayeti ise, Mardinlileri şok eden olaylardan biri oldu.

2023 yılı zor bir yıl olurken, ulaşımdan gıdaya, hizmet sektöründen ev kiralarına her bir şeye gelen zamlar Mardin'de de vatandaşın belini büktü. 

Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Mardin Valiliği tarafından her yıl düzenlenen Fotoğraf Yarışması yine tartışmalara neden olurken, MARSU bu defa da Sayıştay raporu ile gündeme oturdu.  

SKANDALLAR ÜST ÜSTE

Mardin'de şaşkınlık yaratan olaylardan biri de jandarma kılığına girip, yol kontrolü yapan 6 kişinin döviz taşıyan araçların önünü kesip, yağmalaması gündem oldu.

21 kişinin hayatını kaybettiği Derik'teki feci kazanın görülen duruşmalarında sanık olan 2 TIR şoförünün tahliye edilmesi gündeme damga gibi otururken, Kızıltepe'de 7 çocuğun bir market sahibi tarafından taciz edilmesi, küçük bir çocuğun ağabeyinin tecavüzü sonucu hamile kalması olaylar Mardin'i adeta sallayan olaylar oldu.

Mardin'de 2023 yılında arazi kavagaları da bitmek bilmedi. Arazi kavgaları nedeniyle öok sayıda insan hayatını kaybetti, bir o kadarı yaralandı. Nusaybin'de kahveye yapılan saldırıda yaralananlar oldu. 

Yılın son günlerinde Zeynep Gül Kuşçu isimli kadının eski eşi tarafından sokak ortasında öldürülmesi ile  de Mardin Türkiye'nin gündemine otururken, ortaya çıkan detaylar okuyanlarda şaşkınlık yarattı. 

SİYASET

2023 yılı Türkiye'de olduğu gibi Mardin'de de siyasetin hareketli olduğu bir yıl oldu. 2023 yılında 14 Mayıs ve 28 Mayıs tarihlerinde seçimler yapıldı. 14 Mayıs seçimlerinde DEM Parti 4, AK Parti ise 2 milletvekilini Meclise gönderirken, 28 Mayıs seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Seçim kutlamaları da ülkenin gündemine damga vururken, Mardin'de çok sayıda kişi kutlamalarda yaralandı. 

Mardin eski milletvekili Şeyhmus Dinçel'in vekilliğinin sona ermesinin ardından "Elhamdülillah... Bugün kölelikten özgürlüğe ulaştığım gündür" paylaşımı tepkiler üzerine Türkiye'nin gündemine oturdu.  

2023 yılı yerel seçimler için de hareketli geçti. 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan yerel seçimler öncesinde siyasi partilerin aday adayları belli olmaya başladı. Siyasi partilerdeki aday adaylarının bolluğu 2023'te en çok konuşulan olaylar arasında yer aldı. 

Mardin’in 2023 yılında yaşanan bazı olayları sizin için derledik;

"* Artuklu ilçesi İstasyon Mahallesi’nde bulunan Küçük Sanayi Sitesinde bekçilik yapan Bubo Taş (65) bilinmeyen bir nedenle bedenini ateşe vererek hayatını kaybetti.

* Irak'ın Duhok kentinden Mardin Nusaybin'e gelen 5 kişinin araçlarının önü kesilerek öldürüldü Saldırıya dair açılan davanın duruşmaları da görüldü. 

* Mardin Mimarlar Odası seçimlerinde yönetim değişti. İki listenin yarıştığı seçimde Diyar Kut'un başkanlığındaki liste tarihi farkla seçimleri kazandı. 

* Mardin'in Artuklu ilçesine bağlı tarihi şehirde bulunan Necmettin Mahallesinde sağanak yağış nedeniyle tarihi bir bina çöktü.
 
* Valiler Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; Mardin Valisi Mahmut Demirtaş Bursa Valisi olarak atanırken, yerine Tuncay Akkoyun Mardin Valisi olarak atandı.  

* Mardin 1969 Spor, şampiyonluk yolundaki rakibi Vartospor kaşısında aldığı galibiyetle şampiyonluğunu ilan etti. Varto'nun ev sahipliği yaptığı karşılaşma öncesinde, Mardin 1969 Spor kafilesini taşıyan otobüse Vartospor taraftarları taşlarla saldırdı, otobüsün camlarını kıran taraftara güvenlik kuvvetleri müdahale etti.

* Mardin'in Kızıltepe ilçesine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Uzunkaya Mahallesi kırsal alanında halk arasında Kela Hanma (Hanım Kalesi) olarak bilinen alanda kaçak kazı yapıldığı ihbarı üzerine görevliler incelemelerde bulundu. İncelemelerde, alanın mimari dokusunun tahrip edildiği ve alanda çok sayıda kaçak kazı çukurunun olduğu belirlendi. 

* Mardin'de Jandarma kılığına girerek, kontrol noktası kurup, trafik denetimi yapan kişilerin Irak uyruklu araçların önünü kesip yağmaladığı ortaya çıktı, şahıslara dair başlatılan soruşturma kapsamında 4 kişi tutuklandı. 

* Mardin'de alevlerin sardığı bir buğday tarlasındaki alevler son anda söndürülürken, ateşin başladığı yerdeki zaman ayarlı bombaya benzetilmiş düzenek dikkat çekti.

* Nusyabin'de şehir merkezinde bir kıraathanede silahlı çatışma yaşandı. Olay yerine polisler sevk edildi. Olayda kurşunların isabet ettiği en az 6 kişi yaralandı.

* Mardin Şehir Stadyumu için beklenen imzalar atıldı. Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından stadyum inşaatına başlanması için gerekli imzalar Vali Tuncay Akkoyun tarafından atıldı. Şehir Stadyumuna dair Mardin Valisi Tuncay Akkoyun tarafından sosyal medyadan da açıklama yapıldı. 

* Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Mardin Su Kanalizasyon İdaresi'nde (MARSU) denetimlerini tamamlayan Sayıştay, raporunu açıkladı. 

* Mardin'in  Artuklu ilçesi Yenişehir Mahallesinde 3 çocuk annesi Zeynep Gül Kuşçu isimli kadın eski eşi tarafından uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. 

HABER: BAYRAM KERİMOĞLU - DARİSTAN BÜLBÜL - LOKMAN ELİK - ADNAN KOÇHAN

Kaynak: Mardin Haber Gazetesi