Mardin'de DEM Parti'ye 460 kişi başvuru yaptı

31 Mart 2024'te gerçekleştirilecek olan yerel seçimler için Mardin'de DEM Parti'den rekor sayıda başvuru yapıldı. Toplamda 460 kişinin başvuru yaptığı Mardin'de 139 kişi Eşbaşkanlık için 321 kişi de Meclis üyeliği için başvuru yaptı. DEM Parti'de en genç aday adayı ise Yeşilli ilçesinden başvuran bir kadın oldu.

Cemal Çetin
Cemal Çetin Tüm Haberleri

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nde (DEM Parti) aday adaylık başvuruları 25 Aralık'ta sona erdi. Ocak ayı itibariyle ön seçim yapılarak, adayların belirlenmesi bekleniyor. DEM Parti'nin kalelerinden olan Mardin'de hem büyükşehir hem de ilçe belediye eşbaşkanlığı için yüzlerce kişi aday adaylığı başvurusu yaptı.  

İŞTE DEM PARTİ'DEN BAŞVURU YAPANLARIN TAM LİSTESİ

460 BAŞVURUDAN 105'İ KADIN

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler için Mardin'de 50’si kadın 139 kişi DEM Parti’den Eşbaşkan aday adaylığı başvurusu yaparken, 55’i kadın 321 kişi de belediye Meclis üyelikleri için başvuru yaptı.

BÜYÜKŞEHİR İÇİN 16 KİŞİ BAŞVURDU

Mardin Büyükşehir Belediyesi için 16 isim Eşbaşkanlığa başvuru yaparken, başvuru yapanların 6’sı kadın 10’u erkek oldu.

EN ÇOK BAŞVURU KIZILTEPE'DE

Mardin'in ilçe belediyeleri için de yoğun başvuru yaşanan DEM Parti'de; kentin en büyük ilçesi olan Kızıltepe için 21 kişi Eşbaşkanlık için başvuru yaptı. Eşbaşkanlık için başvuru yapanların 10’u kadın, 11’i erkek oldu. Kızıltepe'de Belediye Meclis üyeliği için ise, 23'ü kadın 107 kişi başvuru yaptı.

ARTUKLU'DA MECLİSE DE EŞBAŞKANLIĞA DA TALİP ÇOK

Artuklu ilçeside Eşbaşkanlık başvurusu yapanlar 3’ü kadın 11 kişi olurken, Belediye Meclis üyeliği için de 13 kadın ile beraber 59 kişi başvuru yaptı.

NUSAYBİN'DE KADIN ERKEK SAYISI EŞİT ÇIKTI

Nusaybin ilçesi için 8 kadın ile beraber 16 kişi eşbaşkanlık başvurusu yaparken, Meclis üyeliği için 7’si kadın 42 kişi başvuru yaptı.

DERİK'TE 36 BAŞVURU

Derik ilçesinde 4 kadın ile beraber 11 kişi eşbaşkanlık başvurusu yaparken, 6’sı kadın 36 kişi de Meclis üyeliği için başvuru yaptı.

MAZIDAĞI'NDA 30 BAŞVURU

Mazıdağı ilçesinde Eşbaşkanlık için 7’si kadın 18 başvuru yaparken, Meclis üyeliği için 3’ü kadın 30 kişi başvuru yaptı.

DARGEÇİT'TE 16 BAŞVURU

Dargeçit ilçesi için 2’si kadın 16 kişi başvuru yaparken, Meclis üyeliği için başvuran 7 kişi arasında kadın yer almadı.

MİDYAT'A 3 TALİP

Midyat ilçesinde 2’si kadın 3 kişi eşbaşkanlık başvurusu yaparken, Meclis üyeliği için 1 kadın ile beraber 15 kişi başvuru yaptı.

ÖMERLİ'DE 3 KADIN 3 ERKEK 

Ömerli ilçesinde 3 kadın ile beraber 6 kişi Eşbaşkanlık başvurusu yaparken, kadın başvurusunun olmadığı Meclis üyeliği için 8 kişi başvuru yaptı.

SAVUR'A 18 BAŞVURU

Savur ilçesinde eşbaşkanlık için 4 kadın ile beraber 18 kişi başvuru yaparken, Meclis üyeliği için 2 kadın ile beraber 14 kişi başvuru yaptı.

EN GENÇ ADAY ADAYI YEŞİLLİ'DE

Yeşilli ilçesinde ise, 1’i kadın 3 kişi eşbaşkanlık başvurusu yaparken, kadın başvurusunun olmadığı Meclis üyeliği için de 3 kişi başvuru yaptı. Yeşilli'de eşbaşkanlık için başvuru yapan tek kadın aynı zamanda tüm partilerde başvuru yapan en genç aday adayı olmaya da aday olan dilan Çapat: 

Haber: Cemal Çetin

27 Ara 2023 - 12:13 - Politika

Mahreç  Cemal Çetin