Mardin STK Platformu'ndan Filistin Açıklaması

Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Mardin’in Artuklu ilçesinde Cuma namazından sonra büyük bir kalabalıkla birlikte İsrail’in Gazzeye yapılan saldırılarına ilişkin basın açıklaması yaptı.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Mardin STK Platformu'ndan Filistin Açıklaması
Mardin STK Platformu'ndan Filistin Açıklaması
Haber albümü için resme tıklayın

Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Mardin’in Artuklu ilçesinde Cuma namazından sonra büyük bir kalabalıkla birlikte İsrail’in Gazzeye yapılan saldırılarına ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Mardin Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Platformu sözcüsü Necmettin Başboğa yaptı.

Başboğa yaptığı açıklamasında :” İsrail terör güçlerinin, izzetli Gazze’ye vahşi saldırılarının üçüncü ayına girmiş bulunuyoruz. İki aydır Gazze’de okullar, Pazar yerleri, camiler, kiliseler, hastaneler, mülteci kampları ve sivil meskenler en ağır bombardımanla yerle bir ediliyor.Bebekler, çocuklar, kadınlar, hastalar, yaşlılar ve sivil insanlar hedef alınarak katlediliyor.Birleşmiş Milletler karar alamıyor, Avrupa Birliği görmezlikten geliyor, İslam İşbirliği Teşkilatı kulağını tıkıyor ve insanlık büyük bir aczi yet içinde bu katliamı seyrediyor.Başta ABD ve İngiltere olmak üzere birçok batılı ülkeler, açıkça ve arsızca, tecavüzcü katil İsrail’e askeri ve diplomatik her türlü destek veriyor.Vicdan ve hakkaniyet duygusunu yitirmemiş farklı ülkelerin vicdanlı insanları ise her gün “artık yeter” diye çığlık atarak “İsrail’in zulmüne dur” diye haykırıyorlar “ diye konuştu.

Mardin STK Platformu'ndan Filistin Açıklaması

Başboğa İsrail ve işbirlikçilerine Mardin’den seslenerek, "Masum bebekleri ve annelerini nişan alıp taammüden öldürmek, peygamberleri öldürmek kadar affedilemez büyük bir cürümdür. Bu insanlık suçunu işlediğinize bizler ve yaşayan bütün varlık canlı şahitleridir. Tarihte işlenen bütün katliamlardan ve vahşetten daha büyük bir cürüm işliyorsunuz. Hiç bir insanın taşıyamayacağı ağır bir vebali yükleniyorsunuz.Hiçbir bahane, hiçbir maske, hiçbir kılıf bu ağır suçunuzu örtemeyecek ve unutturamayacaktır.Nesilden nesile, toplumdan topluma ve bu asırdan gelecek asırlara, kıyamete kadar bu caniliğiniz ve barbarlığınız unutulmayacak ve anlatılacaktır” dedi. 

Mardin STK Platformu'ndan Filistin Açıklaması

Sorun olan, sorun çıkaran ve sorunların kaynağı İsrail

Başboğa; şöyle devam etti: “ Filistin 1917’den beri İngilizlerin ve 1948’den beri İsrail’in işgali altındadır. Bu işgal her gün devam etmekte, Filistinliler kendi evlerinde, kendi topraklarında Siyonistlerin zulüm ve işkencelerine maruz kalmakta ve bir kısmı da sürgün edilmektedir. Direnenler tutuklanarak zindanlarda çürümekte veya katledilmektedirler. Evi, toprağı ve inancı için direnen Filistinlileri ise Siyonistler, terörist olarak lanse etmektedir. Küresel ve yerli işbirlikçileri ise medya ve başka kanallarla bunu yaymaktadır.Mardin’den dünyaya sesleniyor ve ilan ediyoruz;Filistin sorunu, Filistinliler sorunu yoktur. Gazze veya Hamas sorunu da yoktur.Sorun olan, sorun çıkaran ve sorunların kaynağı İsrail’dir. İsrail’in kirli ve sinsi emelleri, saldırı ve işgalleri, hukuksuz ve acımasız politikaları sorunun ta kendisidir. Ortadoğu’yu kan çanağına çeviren, suikastlar yapan, adam kaçıran, başkalarının malına, arazisine göz dikerek işgaline devam eden İsrail’dir. Dünyada bir İsrail sorunu vardır. Bu sorunlu yapı olduğu sürece barış ve hukuktan bahsedilemez. Yüzyıllık işgal ve cinayetin karşısında evini, mülkünü ve ailesini savunmak için direnen ve mücadele eden Filistinlilere terörist denemez.Bu onurlu ve haklı mücadeleyi veren Hamas terörist değildir. İslam ülkelerinin ve uluslararası kuruluşların Siyonist saldırılara lakayt kalması nedeniyle canlarını dişlerine takarak şehadete yürüyen Kassam Tugayları ve Ebu Ubeyde’ler de terörist değildir. Onlar İnsanlık vicdanı ve adanmış kahramanlardır, Şeref ve izzetin, iman ve cihadın, ihlas ve sulhun sembolleridir.7 Ekimden bu yana Hamas, Çoraklaşan zihinlere ve kuruyan yüreklere bir can suyu gibi direniş ve cesaret vermektedir.Cafcaflı, cilalı ve cerbezeli kavramlarla dünyaya nizamat veren küresel ve yerel birçok kişi ve yapının kirli maskesini düşürmüştür."

Mardin STK Platformu'ndan Filistin Açıklaması

Yaşasın Filistin Halkı

Bütün Müslümanların Siyonizm’e destek veren firmalara ve ürünlere karşı boykota devam etmelerini bekleyen Başboğa; “ Buna binaen; Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu olarak; Siyonist İsrail’in hem bölgeyi, hem de dünyayı ateşe vermek istediğini hatırlatarak; Tüm İslam ülkelerini acilen dayanışma ve işbirliği içinde İsrail’e karşı tavır koymaya, ticaret ve diplomasiyi askıya almaya çağırıyoruz.Başta ABD, Avrupa Birliği, Çin ve Rusya olmak üzere tüm Birleşmiş Milletler üyelerine, bir an önce uluslararası Hukuk ve İnsanlığa karşı işlenen savaş suçlarına ortak olmamaya ve İsrail’e desteklerini keserek karşı tavır almalarına davet ediyoruz.Bütün Müslümanların Siyonizm’e destek veren firmalara ve ürünlere karşı boykota devam etmelerini bekliyoruz.Dünyanın farklı kıta ve ülkelerinde vicdanın sesine kulak vererek, İsrail vahşetine karşı sesini duyurmak isteyen ve farklı etkinliklerle saldırgan İsrail’i mahkum eden tüm duyarlı insanlara selam olsun diyor ve seslerini daha gür çıkarmaya devam etmelerini bekliyoruz.Ve Mardin olarak da her alanda, her zaman ve her vesile ile mazlum Filistinli kardeşlerimizin haklı mücadelesine taraf olduğumuzu ve Siyonist, mütecaviz İsrail’in karşısında olduğumuzu, bunu göstermek için duruşumuzu bozmadan devam edeceğimizi hatırlatmak istiyorum.Bugüne kadar gösterdiğiniz katılım ve destekleriniz için, ve bundan sonra da yapacağınız katkılarınız için hepinize teşekkür ediyorum.Yaşasın Filistin haklı davası,Yaşasın Hamas ve Gazze’nin onurlu direnişi, ve zalimler için yaşasın cehennem “ diyerek açıklamasını bitirdi.

Açıklamanın ardından Filistin için Dualar edildi ve basın açıklaması sona erdi.

08 Ara 2023 - 16:14 - Gündem

Mahreç  Bayram Kerimoğlu