HEDEP'te başvuru süreci sona eriyor; Mardin'de HEDEP adaylarını nasıl belirleyecek? Ahmet Türk aday olacak mı?

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Mardin'de Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İlçe Belediye Başkanlıkları için aday adaylarının başvurularını almayı sürdürürken, HEDEP'in Mardin'de nasıl bir strateji izleyeceği ise merak ediliyor. Mardin'de HEDEP'e başvurular ne durumda? HEDEP Mardin'de adaylarını nasıl belirleyecek? Ahmet Türk aday olacak mı?

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP)  Mardin'de Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İlçe Belediye Başkanlıkları için aday adaylarının başvurularını almayı sürdürürken, HEDEP'in Mardin'de nasıl bir strateji izleyeceği ise merak ediliyor. Mardin'de HEDEP'e başvurular ne durumda? HEDEP Mardin'de adaylarını nasıl belirleyecek?

HEDEP'İN ÖNCELİKLİ HEDEFİ 8 İLÇE VE BÜYÜKŞEHİR

Eşbaşkanlık sistemi ile yerel seçimlere gireceği beliritilen HEDEP'te en çok merak edilen kentlerin başında Mardin geliyor. HEDEP'in Mardin'de en az 8 ilçe belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi'ni almasına olası olarak bakılıyor. 2014 yerel seçimlerinde 8 ilçe belediyesi ile Büyükşehir Belediyesini kazanan DBP'nin ardından 2019 seçimlerinde 5 ilçe belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi'ni kazanan HEDEP'in yeniden 8 ilçeyi kazanması Mardin'de yıllar sonra gerçekleşecek bir ilk olarak değerlendiriliyor. 

MİDYAT VE YEŞİLLİ YAKIN MARKAJDA

HEDEP, 8 ilçenin yanı sıra Midyat'ta da güçlü bir aday çıkarmanın hesaplarını yaparken, Midyat'ta çıkarılacak olan adayın eski ve tanınan bir siyasetçi olabileceği konuşuluyor. HEDEP'in hedefinde olan bir diğer ilçe ise bugüne kadar hiç alamadığı Yeşilli ilçesi. Bu ilçede de stratejik kimi adımların atılması beklenirken, Yeşilli'de daha önce başka partinin listesinden aday çıkarılması seçeneğinin dışında HEDEP listelerinden aday çıkarılması planlanıyor.   

ÖN SEÇİM ŞARTI

Belediye Başkan adaylarını ön seçim ile belirleyecek olan HEDEP'in tüm ilçelerdeki aday adayları da merak ediliyor. HEDEP Mardin'de birçok ilçe ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı için sandık kuracak. Kurulacak olan sandıklarda partinin delegelerinin oy kullanması ile ön seçim sürecini tamamlayacak olan HEDEP'te sandıktan birinci çıkan bir kadın ile bir erkek eşbaşkan adayı olarak gösterilecek. 

BAŞVURULAR HENÜZ BEKLENEN SAYIYA ULAŞMADI

Şu ana kadar beklendiği şekilde yoğun bir başvuru süreci yaşamayan HEDEP'te başvurular 10 Aralık'ta sona erecek. Başvuru sürecinin yeniden uzatılmasına kesin gözüyle bakılmıyor. Ancak son güne kadar devam edecek olan aday adaylığı başvurularında sayının beklenen rakama ulaşması bekleniyor. 

AHMET TÜRK BAŞKA İLDEN OLABİLİR

Aday adayları arasında en çok merak edilen isim ise Ahmet Türk'ün aday adayı olup olmayacağı. Daha önce İstanbul'dan Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterileceği iddia edilen ancak danışmanı tarafından adaylığı yalanlanan Ahmet Türk'ün Mardin'den de aday adayı gösterilmemesi bekleniyor. Danışmanının "Başka bir il olabilir" açıklaması nedeniyle Ahmet Türk'ün HEDEP'in oy oranının yüksek olduğu ancak kazanmadığı bir büyükşehir belediyesinde aday gösterilebileceği konuşuluyor. 

ARTUKLU İÇİN EN GÜÇLÜ ADAY TALEP EDİLİYOR

Bunun yanı sıra HEDEP'in Artuklu Adayının kim olacağı da konuşulan konuların başında geliyor. Artuklu'da stratejik bir aday tartışması yapılırken, bunun yanında bu ismin partide yıllardan bu yana emek veren bir ismin olması yönünde talepler dile getiriliyor. Ön seçim ile belirlenecek olan Artuklu'nun adayının da kazanması en güçlü aday olması bekleniyor. Çok sayıda kişinin isminin geçtiği Artuklu'da güçlü adaylardan bahsediliyor. 

MECLİS ÜYELERİ ŞEHRİ YANSITMALI 

HEDEP'te  Kızıltepe Nusaybin, Artuklu, Midyat,  Derik, Mazıdağı, Ömerli, Yeşilli,  Dargeçit ve Savur Belediye Başkan aday adaylarının yanı sıra belediye Meclis üyelikleir için de başvurular alınıyor. Belediye Meclis üyelerinde aranan kriterler de daha önce HEDEP tarafından açıklanırken, HEDEP'te Meclis üyelerinin Mardin'in tüm ilçelerini yansıtan kriterleri taşıması hedefleniyor. 

08 Ara 2023 - 12:47 - Politika