Liseli kızı 'MİT'e alacağız' diyerek istismar etmişlerdi; cezaları belli oldu

Lise öğrencisinin, 'Seni MİT'e alacağız' vaadiyle kandırılıp, Ahmet Mandal'ın cinsel istismarına uğramasına ilişkin soruşturmada istenen cezalar belli oldu. Karar duruşması 2 Ocak 2024'te görülecek.

Konya'da lise öğrencisi G.A.'nın, 'Seni Milli İstihbarat Teşkilatı'na memur olarak alacağız' vaadiyle kandırılıp, elektrik ustası Ahmet Mandal'ın cinsel istismarına uğramasına ilişkin davada savcı mütalaasını verdi.

Mütalaada; tutuklu Ahmet Mandal’a 36, okul müdürleri Harun Avcu’ya 54, Asuman Sahar Koleri’ye 36, tutuksuz eşi M K. ile Ahmet Mandal’ın ortağı A.A'ya da 28'er yıl hapis cezası istendi.

DİNİ NİKAH ADI ALTINDA TÖREN DÜZENLEMİŞLER

Mütalaada, Ahmet Mandal'ın G. A.'ya sevgili olduklarını dinen kendisine dokunabilmesi için ise dini nikah yapmaları gerektiğini söylediği, Ahmet Mandal'ın mağduru okul dışında kendisini takip ettiklerini, otobüs ile yolculuk ettiği sırada erkek bir arkadaşının omzuna başını yasladığı anların görüntüsünün olduğunu söylediği, söz konusu görüntüyü Harun Avcu'ya verip Harun Avcu ile birlikte hareket ettikleri,

Harun Avcu'nun odasında mağdura gösterip MİT'in bu yanlışı kabul etmeyeceğini, erkekler ile oturduğunun görülmüş olduğunu söylediği, Asuman Sahar Koleri'nin de mağdura "İmam nikahı bir kadının hakkı, sevgilisiniz kabul et nikahı" diyerek mağduru yönlendirdiği, Ahmet Mandal'ın bu teklifini başta kabul etmeyen, iradesi sakatlanan G. A.'nın sanığın dini nikah isteğini kabul ettiği, birlikte Asuman Sahar Koleri'nin müdürlüğünü yaptıkları okula gittikleri,

Burada müdür odasında Harun Avcu, Asuman Sahar Koleri, eşi M.K., ve okulda hizmetli olarak görev yapan H.K'nin da bulunduğu ortamda dini nikah adı altında tören düzenledikleri, Harun Avcu'nun dini nikahı yönettiği, diğerlerinin tanık olduğu, mağdur G. A.'ya 3+1 evi mehir olarak verdiklerine dair bir belge imzalattıkları, söz konusu belgeyi diğer sanıkların da imzaladıkları, Asuman Sahar Koleri'nin güvence olarak kendisinde durması gerektiğini söyleyip aldığı, Ahmet Mandal'ın dini nikah sonrasında mağduru annesi ile birlikte yaşadığı evine götürdüğü, burada kendisiyle cinsel ilişki yaşadıkları belirtildi.

OKUL MÜDÜRÜ EKİBİN BAŞINDA OLDUĞUNU SÖYLEMİŞ

Savcı mütalaasına şöyle devam etti:

“Ahmet Mandal, Harun Avcu, Asuman Sahar Koleri, M.K., ve A.A'nın mağdurun ailesinin evine gidip, kızlarının istihbarata seçilmiş olması nedeniyle tebrik için geldiklerini açıkladıkları, Asuman Sahar Koleri'nin de kendilerinin MİT elemanı olduğunu, devletin milli eğitim içerisindeki FETÖ yapılanmasını etkisiz hale getirmek için kendilerini görevlendirdiğini, ekibinin başının kendisi olduğunu açıkladığı, sanıkların evden ayrılırken mağdur G. A.'yı yanlarına alıp Asuman Sahar Koleri'nin müdürlüğünü yaptığı okula götürdüğü, 18.11.2022 ve 19.11.2022 tarihinde mağdur G.A. ile Ahmet Mandal birlikte okulda kaldıkları, aralarında her iki gece de cinsel birlikteliğin yaşandığı, okulun yan tarafından bulunan Yunus Emre İlkokulu’nun kamera kayıtlarından A.A dahil Harun Avcu, Asuman Sahar Koleri, M.K'nin birlikte hakaret ettiklerinin tespit edildiği anlaşılmıştır”

KARAR DURUŞMASI 2 OCAK'TA

Sanık Ahmet Mandal’ın G.A.’ya yönelik 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 28 yıl, mağdur K.K.’ye yönelik 'sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı' suçundan da 8 yıl, sanık Asuman Sahar Koleri’nın G.A.’ya yönelik 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 28 yıl, mağdur K.K.’ye yönelik 'sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı' suçundan da 8 yıl, sanık Harun Avcu’nun G.A.’ya 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 42 yıl, mağdur K.K.’ye yönelik 'sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı' suçundan da 12 yıl hapsi istendi.

Avcu’ya istenen cezanın artırılmasında ‘eğitici, öğretici, hizmeti veren, koruma ve gözetim yükümlülüğünün sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle gerçekleştirilmesi’ suçunun oluştuğu kaydedildi. Sanık A.A ile M.K için ise mağdur G.A.’ya yönelik 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 28 yıl hapis cezası istedi.

Savcı, sanıklar Ahmet Mandal, A.A., Asuman Sahar Koleri, Harun Avcu, M.K'nin G.A.’ya yönelik ‘Cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan açılan davanın da olay tarihinde mağdurun 15-18 yaş aralığında olduğu, suçun yasal unsurlarının oluşmadığını bu suçtan sanıklar hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

Karar duruşması Konya 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2 Ocak 2024 tarihinde görülecek.

NE OLMUŞTU?

Lise müdürü Harun Avcu, geçen yıl Kasım ayında, son sınıfta okuyan G.A. isimli kız öğrenciyi, derslerinde başarılı olduğu için 'Seni Milli İstihbarat Teşkilatı'na memur olarak alacağız' diyerek kandırıp, evli ve 3 çocuk babası Ahmet Mandal ile tanıştırdı. Mandal, iddiaya göre; G.A.'ya sistematik cinsel istismarda bulundu. G.A.'nın durumu anlatmasıyla ailesi şikayetçi oldu. Kendisini 'MİT mensubu' olarak tanıtan elektrik ustası Ahmet Mandal, gözaltına alınıp 25 Kasım'da 'Çocuğun cinsel istismarı' suçundan tutuklandı.

Soruşturma kapsamındaki yeni delillerle G.A.'nın kendi okul müdürü Harun Avcu ve Asuman Sahar Koleri de daha sonraki süreçte tutuklanmıştı.

08 Ara 2023 - 12:41 - Asayiş