Mardin'in her yerine reklam verdiler: Korkutan gerçek ortaya çıktı!

Mardin'de her köşe başına reklamı dikilen "Avlu Mardin" projesi ile ilgili skandal bir iddia ortaya atıldı. Artuklu ilçesinde süren inşaat dere yatağında devam ettirilirken, projenin nazım imar planı olmadığı ve kurum görüşlerinin alınmadan başladığı öne sürüldü.

Mardin'in her yerine reklam verdiler: Korkutan gerçek ortaya çıktı!
Mardin'in her yerine reklam verdiler: Korkutan gerçek ortaya çıktı!
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Mardin'in Artuklu ilçesinde bulunan Akres Bölgesi’nde inşaatına başlanan ve neredeyse şehrin her tarafında bilboardlarda devasa reklamları yapılan "Avlu Mardin" projesi ile ilgili skandal bir iddia ortaya atıldı. Son günlerde sağanak yağışlarda insanların hayatını kaybetmesiyle sık sık gündeme gelen dere yatağına inşaat yapılması bu iddia ile birlikte Mardin için de bir daha gündeme geldi. 

Projenin dere yatağına yapılmasının yanı sıra nazım imar planının (arazilerin kullanım kararlarının belirlendiği imar planı) da bulunmadığı iddia edildi. Nazım imar planının yanı sıra Tarım İl Müdürlüğü başta olmak üzere devletin yetkili kurumlarından da söz konusu bölgede inşaat projesi yapılmasına dair alınması gereken görüşlerin alınmadığı iddia edildi.  

Mezopotamya Ajansı'ndaki (MA) habere dere yatağında Wenus Yapı tarafından yapılan proje kapsamında bölgeye konut ve villa inşa ediliyor. “Avlu Mardin” adlı inşaat projesi kapsamında, 66 bin 710 metrekare alan üzerine 387 konut ile 69 villanın yapılması planlanıyor. 

Mardin'in her yerine reklam verdiler: Korkutan gerçek ortaya çıktı!

İmar planında 5 kat olarak izin verilen projenin, inşaat planında 5 blokta 9 kat, tanıtım görsellerinde ise 11 katlı binalar yer alması dikkat çekiyor.

Projeye nasıl izin verildiği bilinmezken, arsa statüsündeki alan için nazım imar planı (arazilerin kullanım kararlarının belirlendiği imar planı) yok. Ayrıca görüşlerine başvurulması gereken kurumlara da danışılmadı. Kurum görüşleri alınmadan inşaata başlanan alanda, aynı zamanda proje yolunun da dere aksı üzerinde gösterilmesi dikkat çekti.

Mardin'in her yerine reklam verdiler: Korkutan gerçek ortaya çıktı!

SÜSLÜ KELİMELERLE PROJE TANITILDI, DERE YATAĞINDAN BAHSEDİLMEDİ

Wenus Yapı tarafından sürdürülen Avlu Mardin Projesi'nin resmi internet sayfasında proje ile ilgili şu ifadeler yer aldı: "Her köşesi tarih kokan kadım şehir… Masallardan çıkmışçasına parke taşlı labirent sokakların sarmaladı, tadına doyulmaz gün batımının usulca geceyi selamladığı, köklü tarihi ile Mezopotamya’nın eşsiz manzarasını kucaklayan Mardin; yüzyıllar boyu insanlığa ev sahipliği yapmış kültürel miras… Şimdi, kendine yakışır dev bir projeyle geleceğe uzanıyor: AVLU MARDİN Geçmişle geleceğin buluşma noktası..."

İnternet sayfasında aynı zamanda proje ile ilgili kullanılan süslü kelimeler dikkat çekerken, projede eski Mardin'in meşhur sokaklarından esinlendiği iddiasına yer verilerek, şöyle denildi: "Wenus Yapı, Eski Mardin’in meşhur sokaklarından ve geleneksel mimarisindeki avlulu, kızıl renkli evlerden ilham alarak nostaljik ve modern tasarımı harmanladığı “Avlu Mardin” projesiyle yeni bir yaşam alanı sunuyor.  Avlu Mardin, 66710 m2 alan üzerine konumlanmış, 12 farklı tasarım ve metre kare alternatifiyle 387 konut, 2 farklı tasarımıyla 69 villadan oluşan; otopark, restoran, market, anaokulu, avlu ve sokaklarıyla Mardin’in tarihi şehir planlama ve geleneksel mimarisinden ilham alan dev proje, Yeni Mardin’in kalbinde yer alıyor." (Haber Merkezi)

08 Ara 2023 - 12:08 - Gündem