HEDEP'in Mardin aday adayları belli oluyor - İşte Detaylar

HEDEP Mardin'de Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediye Başkanlıkları için aday adaylarını başvuruları sürüyor. Ön seçim öncesi başvuru yapan aday adayları arasında tanınan isimler yer alırken, Ahmet Türk ile ilgili belirsizlik yaşanıyor.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Mardin'de Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İlçe Belediye Başkanlıkları için aday adaylarının başvurularını almayı sürdürüyor. Belediye Başkan adaylarını ön seçim ile belirleyecek olan HEDEP'in tüm ilçelerdeki aday adayları da merak ediliyor. HEDEP'ten aday adaylığı sürecine ilişkin yarın açıklaması beklenirken, başvuru yapan aday adaylarının da ön seçime hazırlanması için çalışmalar yapılıyor. 

AÇIKLAMA YAPILACAK

HEDEP'te 10 Aralık'ta sona erecek olan aday adaylığı başvuru süreci kapsamında eşbaşkanlık sistemi ile seçime girilmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda HEDEP'te aday adayları arasından ön seçim sonucuna göre bir kadın bir de erkek aday seçilecek. Ardından ise aday tanıtım toplantısı yapılacak. 

İLÇELERİN ADAY ADAYLARI

HEDEP'te Kızıltepe, Nusaybin, Artuklu, Midyat, Derik, Mazıdağı, Ömerli, Yeşilli, Dargeçit ve Savur Belediye Başkan aday adayları merak edilirken, HEDEP'te en merak edilen ise Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Aday adayları. 

AHMET TÜRK'ÜN DURUMU BELİRSİZ

 Ahmet Türk'ün Mardin'den aday adayı olup olmayacağı belirsizliğini koruyor. Ahmet Türk'ün adı İstanbul için geçmeye başladı. İstanbul'dan CHP ve AK Parti'nin karşısına aday olarak çıkarılması beklenen Ahmet Türk'ün, 2 dönem kuralı nedeniyle de Mardin'den aday gösterilmemesi bekleniyor. Ahmet Türk'ün Mardin yerine stratejik aday olarak İstanbul'a verileceği her ne kadar yalanlansa da Barış Yarkadaş tarafından iddia edildi. Bu nedenle Ahmet Türk'ün durumu Mardin'de belirsizlik yaratıyor. 

ADAY ADAYLARININ İSİMLERİ NETLEŞİYOR

Bunun dışında Mardin Büyükşehir Belediyesi için HEDEP'ten çok sayıda aday adayının da ismi duyulmaya başlandı. Edinilen bilgilere göre HEDEP'ten Büyükşehir Belediyesi için başvuran isimler arasında çok sayıda kadın da bulunuyor. 

05 Ara 2023 - 16:20 - Politika