3 harfli zincir market, cebine çikolata koydu diye bir çocuğu dolaba kilitledi

Hakkari'de 3 harfli zincir marketlerden biri 12 yaşındaki küçük çocuğu, cebine çikolata koyduğu için depoya kilitledi. Gözaltına alınan iki market çalışanı adil kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı çok sert açıklama yaptı.

Hakkari'de 3 harfli zincir marketlerden biri olduğu belirtilen bir zincir markette 12 yaşındaki bir çocuk, cebine çikolata koyduğu için market çalışanları tarafından dolaba kilitlendi. Çocuğun babasının markete gelerek çocuğunu dolapta görmesi üzerine baba market çalışanlarından şikayetçi oldu. Bunun üzerine çocuğu cebine çikolata koyduğu gerekçesiyle depoya kapattığı için iki market çalışanı gözaltına alındı.

Bugün "Çocuğu hürriyetinden yoksun bırakmak" suçlamasıyla savcılığa sevk edilen market zincirinin iki çalışanı adil kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Cumhuriyet Başsavcılığınca olaya ilişkin açılan soruşturma kapsamında zincir market çalışanı 2 kişi, dün gözaltına alınmıştı. Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından mahkemeye çıkartılan 2 kişi, savcılıktaki ifadelerinin ardından sevk edildikleri nöbetçi hakimlikçe adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

3 HARFLİ ZİNCİR MARKET

Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muharrem Tekin, konuya dair çok sert bir açıklama yaptı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Tekin, şunları söyledi: "Hakkari’de 3 harfli zincir marketlerden biri bu çocuğu bir çikolata için 2 saat boyunca depoya kapatmış. Sonra babasına haber veriyorlar. Babası markete gelince çocuğunun depoya kapatıldığını görüyor. Sizin o milyon dolarlarınızı o çocuğun tek bir tırnağına kurban ederiz. Bu zincir marketin yetkilileri babadan ve bu çocuktan özür dileyip, yaptıkları bu utanç davranışın farkına varmazlarsa, ismini açıklar, oradan alışveriş yapılmaması yönünde protesto kampanyaları başlatacağız."

Tekin ardından yaptığı bir başka açıklamada ise şunları dile getirdi: "Öncelikle, yaşanan bu olay üzerine yaptığım paylaşıma hakaret ve saldırgan içerikli yorum yazan kişileri körelmiş vicdanları ile baş başa bırakıyorum. Zincir Marketin yetkilileri aileyi evinde ziyaret etmiş, yaşanan bu olaydan dolayı özür dilemişlerdir. Aynı zamanda konu ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığınca resen soruşturma başlatılmıştır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı korumak hepimizin görevlerinden biri olduğunu hatırlatır, bu konuda çok hassas olmamız gerektiğini belirtmek isterim. Saygılarımla…"

# olay

04 Ara 2023 - 22:07 - Asayiş