ABD'den İsrail'e Gazze'de 'stratejik yenilgi' uyarısı: Son 24 saatte 'en az 700 Filistinli öldürüldü'

İsrail ordusu, Gazze'deki savaşın başında kuzeyden göç etmek zorunda kalan yüz binlerce Filistinlinin sığındığı güney bölgelerini vurmaya devam ediyor. Son 24 saatte 700 Filistinlinin öldürüldüğü belirtilirken, ABD'den Netanyahu'ya yeni uyarı geldi.

Gazze'deki ateşkesin yenilenmemesi sonrasında saldırılarını güneye yoğunlaştıran İsrail, Mısır sınırındaki Refah ile Han Yunus bölgelerini vurmaya devam ediyor. Gazze'deki hükümet, son 24 saatte bölgede 700 Filistinlinin öldürüldüğünü açıklarken, ABD'den de İsrail'e sivillerin korunması konusunda "üst düzey" uyarılar gelmeye başladı.

Gazze'deki hükümetin medya ofisinden Katar televizyonu Al Jazeera'ya yapılan açıklamada, Gazze'de son 24 saatte en az 700 Filistinlinin öldürüldüğü bilgisi verildi. 1.5 milyondan fazla Filistinlinin de Gazze içinde yerinden olduğu belirtildi.

Ateşkes sonrası başlattığı saldırılarda Gazze'yi 2 bin 300'den fazla alana bölüp siviller için "güvenli" noktaları işaretlediğini ileri süren İsrail ordusu, bu sabah saatlerinde Han Yunus ve çevresinde yaklaşık altı noktanın tahliye edilmesini istedi. Burada yaşayanlardan, kentin batısına ve Refah yönünde güneye gitmeleri istendi.

REFAH'TA EN AZ YEDİ FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail ordusunun Refah kentinin doğusunda bir eve düzenlediği saldırıda en az yedi Filistinlinin öldürüldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı belirtildi. Filistinli sağlık yetkililerine göre, Han Yunus yakınlarındaki El Karara'da gece düzenlenen hava saldırısında da bazı evler yıkıldı, aralarında çocuklar bulunan çok sayıda kişi öldü.

MISIR'A İTİLME ENDİŞESİ

İsrail'in bu kez güneye odaklanan saldırıları, bölgede yaşayanlar arasında burada da bir kara harekâtı başlayacağı ve Filistinlilerin Gazze'de giderek dar bir alana sıkışıp, Mısır'a doğru itilmeleri endişesini doğurdu.

ABD BAŞKAN YARDIMCISI HARRIS: ÇOK FAZLA FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail'e en yakın müttefiki olarak yeşil ışık yakmakla eleştirilen ve 15 bini aşkın Filistinlinin öldürülmesi nedeniyle artan bir kamuoyu baskısı altında olan ABD yönetiminden ise Benyamin Netanyahu hükümetine yeni uyarılar geldi. ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, İsrail'in kendini koruma hakkının bulunduğunu ama "uluslararası ve insancıl hukuka saygı gösterilmesi gerektiğini" belirterek, "Gazze'de çok fazla Filistinlinin öldürüldüğünü" söyledi. Dubai'deki Birleşmiş Milletler (BM) iklim konferansında konuşan Harris, "Dürüst olmak gerekirse, sivillerin yaşadığı acının boyutu ve Gazze'den gelen fotoğraflar ile videolar kahredici" dedi.

ABD SAVUNMA BAKANI AUSTIN'DEN 'STRATEJİK YENİLGİ UYARISI'

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de, İsrail'in sivilleri korumasının "ahlaki bir sorumluluk ve stratejik bir şart" olduğunu söyledi. Austin, Kaliforniya'daki bir savunma forumunda yaptığı konuşmada, "Eğer onları düşmanın kollarına iterseniz, taktiksel bir zaferin yerine stratejik bir yenilgiyi koyarsınız" çıkışı yaptı. Austin, ABD'nin "dünyadaki en yakın dostu" İsrail'in yanında duracağını söylerken, İsrailli yetkililere Gazze'ye insani yardım girişini ciddi ölçüde artırmaları için baskı yaptığını da ekledi.

BM: İSRAİL'İN TAHLİYE HARİTASINA UYULAMAZ

BM de İsrail'e peş peşe uyarılar geliyor. Reuters'a konuşan BM yetkilileri İsrail'in anlık olarak yayınladığı tahliye uyarılarının düzenli internet ve düzenli elektrik bulunmaması nedeniyle zor olduğunu vurguladı.

BM OKULUNDA HEPATİT A SALGINI

BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Direktörü Thomas White ise Gazze'de sığınmacılarla dolup taşan okullarından birinde Hepatit A salgını başladığını açıkladı. Sığınmacıların sınıflara yığılmış bir şekilde yaşamak durumunda kaldığını, tek bir tuvaleti ortalama 125 kişinin kullandığı ortamda son derece bulaşıcı olan ve karaciğeri etkileyen Hepatit A hastalığının yayıldığını söyledi.

UNICEF: HAN YUNUS'TAKİ BİR HASTANE ÖLÜM BÖLGESİ GİBİ

BM Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) Sözcüsü James Elder da, Han Yunus'taki el Nassar Hastanesi'ni bir "ölüm bölgesi" olarak niteledi: "Baktığınız her yerde üçüncü derece yanıkları, şarapnel yaraları, beyin yaralanmaları ve kırılmış kemikleri olan çocuklar görüyorsunuz. Ölmelerine saatler kalmış görünen çocukların başında anneleri ağlıyor. Burası şu anda bir ölüm bölgesi gibi görünüyor."

Elder, çocukların İsrail saldırısında ölmenin yanı sıra hastalıktan ölme riski altında olduğunu da vurguladı. Savaşın başlamasından bu yana, öldürülen 15 bini aşkın Filistinlinin 6 binden fazlası çocuk. 

03 Ara 2023 - 14:30 - Dünya