Bakan 'tıraşlayın' demişti: Mardin'e çakılan kazık yerinde duruyor

Dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un eklentileri için "TIRAŞLAYIN" dediği tarihi Mardin'in girişindeki katlı otopark projesi aylardan bu yana durdurulmuş halde bekliyor. Tarihi Mardin'e kazık gibi çakılan katlı otopark ne yıkılıyor ne de bitiriliyor.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri

Mardin’in tarihi kent merkezi olan 1’inci cadde girişindeki katlı otopark inşaatı 2016’da başladı ancak bir türlü bitmek bilmedi. Zaman içinde projesinde değişiklikler yapılarak, eklentiler yapıldı. Üstüne 2 kat fazladan yapıldı. O da yetmedi yukarı çıkarken sol tarafta bulunan ve meydan olması beklenen alana da 2 katlı ucube misali bir inşaat yapıldı. Tarihi Mor Efrem Manastırı'nı hem tehlike altına aldı hem de görüntüsünü bozdu. Tarihi Mardin'i görmeye gelenler kazık gibi çakılan beton yığını ile baş başa bırakıldı. 

Dönemin HDP Milletvekili Tuma Çelik, inşaatı Meclise taşımış ve “Projenin katlı otopark ve belediye tesisleri olarak başladığı ancak daha sonra projeye yapılan eklemeler ile AVM ve ofis türü yapılar eklendiği belirtilmiştir. Uzmanlar, söz konusu yapının kentin silüetini bozduğunu belirtmiştir. Ayrıca proje alanında devam eden inşaat sırasında yol güzergahında yarılma meydana gelmiş, yol trafiğe kapatılmış ve halen açılmamıştır. Basına yansıyan iddialara göre, firma yola ilişkin projede değişiklik yapmak istemiş ancak belediyeden gerekli izinleri alamamıştır" demişti. 

Uzmanlar tarafından kentin silüetini bozduğu gerekçesiyle eleştirilen inşaat, AVM ve ofis türü eklentilerle iyice çığırından çıkınca dönemin Çevre Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum Mardin'e geldiğinde gördüğü manzara karşısında gözlerine inanamamıştı. Bakan anında "Traşlayın" talimatı vermişti. 

Ancak Türkiye'de Bakan değişti, Mardin'de de Vali değişti. Söz konusu inşaat ise halen yerinde duruyor. Ne tamamlanıyor ne de yıkılıyor. Mardin'in kalbinde bir hançer misali duruyor. 

Vatandaşların da artık bıktığı inşaatın bir an önce bitirilmesi talepo ediliyor. Vatandaşlar; "Yıkılacaksa bir an önce yıkılsın. Yapılacaksa bir an önce yapılsın. 7 yıldır bu şekilde duruyor. Mardin'e kazık gibi çakıldı. Bizler yıkılmasını ya da en azından 2 katının tıraşlanarak, diğer tarafın da meydan haline getirilmesini istiyoruz. Ama yapılmayacaksa eğer yeter artık. En azından faaliyete geçsin de Mardin bu şantiye görüntüsünden kurtulsun" diyor.

Esnaf ayrı dertli. Esnaf için başından itibaren pek de memnuniyetle karşılanan bir proje değil. Esnaf dooğrudan tıraşlanmasını istiyor. Bakanın talimatının yerine getirilmesi gerektiğini düşünüyor. 

Gelen turist ise kendisi için otopark derdinde olsa da bu görüntü karşısında şaşkınlığını gizleyemez durumda ve tıraşlanması ve bunun da bir an önce yapılması gerektiği görüşünü iletiyor. 

01 Ara 2023 - 21:45 - Gündem

Mahreç  Bayram Kerimoğlu