Mardin Emek ve Demokrasi Platformu'ndan çok sert TTB açıklaması

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu; TTB Merkez Komitesi üyelerinin mahkeme kararı ile görevden alınmasına ilişkin sert bir açıklama yaparak, kararı protesto etti.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Mardin Emek ve Demokrasi Platformu'ndan çok sert TTB açıklaması
Mardin Emek ve Demokrasi Platformu'ndan çok sert TTB açıklaması
Haber albümü için resme tıklayın

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu, Türk Tabipleri Birliği (TBB) Merkez Konseyi üyelerinin mahkeme kararıyla görevden alınmasını protesto etti. Artuklu ilçesinde bulunan KESK’e bağlı sendikaların şubelerinin olduğu bina önünde bir araya gelen kitle, pankart açarak sloganlar attı. Mardin Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklamayı Mardin Tabip Odası Şube Sekreteri Ahmet Özer okudu.

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu'ndan çok sert TTB açıklaması

Açıklamayı okuyan Özer, “Seçilmişleri, yargıyı kullanarak görevden almaya çalışıp demokratik özgürlükçü kamuoyu temsilcilerini susturarak toplumu bir bütünen iradesizleştirip, hiyerarşinin edilgen bir unsuru haline getirerek dikta rejiminin, halkımızın iradesine ipotek koyan, gasp eden, talan ve hırsızlık bataklığında yüzen kayyum rejimi son olarak bu çerçevede hukuku hiçe sayarak Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi'nin görevden alınması kararı vermiştir. Türk Tabipleri Birliği (TTB), 6023 sayılı yasa ile kurulmuş, Kamu kurumu niteliğindeki bir meslek örgütüdür. Seçili kurulları seçimle gelir, seçimle gider. Ayrıca TTB toplumcu demokratik eşitlikçi Tıp anlayışı ile iyi hekimliğin ve mücadelesinin temsilcisidir” dedi

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu'ndan çok sert TTB açıklaması

TTB'nin toplumsal meşruiyetinin kaynağının, masa başlarında alınan “hukuksuz” kararlar değil “tarihi ve mücadelesi” olduğunu kaydeden Özer: “Bu hukuksuz kararların meşruiyet kaynağı yoktur. Tüm zayıflatma hiçleştirme ve itibarsızlaştırma çabalarının üstüne böyle hukuksuz kararlarla TTB'nin meşruluğuna gölge düşmeyecek, aksine kayyum rejimine yapışmış kara bir leke olarak tarihe geçecektir? İktidar ve ortağının yargıyı, çeteci, mafya tik kliklere peşkeş çekip bu kirli ilişkilerden beslenen savaş ve şiddet politikalarının yeri gelince anayasa mahkemesini bile tanımayacak kadar hoyratlaşıp yargıyı bir basit figüranına çevirdiği aleni bir gerçekken hukuksuzluğun normalleştirilmesine müsaade etmeyeceğiz. Hukukun hiçe sayıldığı yargının bu kadar araçsallaştırıldığı bir dönemde Türk Tabipleri Birliği (TTB) 'nin seçilmiş konseyine karşı yapılan bu darbeyi ve hukuksuz kararı tanımıyor, bu ilkelerden hesap soruyoruz” diye konuştu.

 

“Neyin peşinde olduğunuzu biliyoruz” diyerek sözlerine devam eden Özer; “Önce mesleğimizi itibarsızlaştırmaya çalıştınız, hekimliği sermayeye peşkeş çekmeye çalıştınız sonra hasta ve hekim arasına girerek halkı ve hekimleri birbirine düşman haline getirmeye çalıştınız. Hatta bununla yetinmeyip meslektaşlarımızı giderlerse gitsinler diyerek kovmaya çalıştınız şimdi meslek örgütümüzün seçilmiş konseyine kayyum atamaya çalışıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

 

TTB SUSTURULAMAZ

 

TTB’nin biat etmeyeceğini kaydeden Özer, şu ifadeleri kullandı: “Ülkeyi sürüklediğiniz kaos, çetecilik ve savaşın onaylayıcısı da olmayacak. Buradan bir kere daha tekrar ediyoruz. Hukuksuzluğa karşı Adaletin, Savaşa karşı Barışın yanındayız. Toplumun yaşam ve sağlık hakkını: emek, demokrasi, insan hakları ve hekimlik değerlerini savunan TTB'nin yanındayız.”

Açıklama sloganlarla sona erdi.

01 Ara 2023 - 18:16 - Gündem

Mahreç  Bayram Kerimoğlu