Gergerlioğlu şikayetçi olmuştu; Alaattin Çakıcı hakkında karar verildi

HEDEP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’na isim kullanarak hakaret ve tehditte bulunan suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı hakkında savcılık isim kullanmadığını savunarak, “lekelenir” diye takipsizlik kararı verildi.

Büyütmek için resme tıklayın

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Kocaeli Milletvekilli Ömer Faruk Gergerlioğlu’na hakaret ve tehdit eden suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı hakkında takipsizlik kararı verdi.

Gergerlioğlu, Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) tutuklu Can Atalay’a dair verdiği ihlal kararını yerine getirmemesi üzerine başlayan krize dair MHP’li Devlet Bahçeli’nin sözlerine 15 Kasım’da tepki gösterdi. Bunun üzerine Bahçeli'nin girişimiyle çıkarılan infaz indirimi paketi kapsamında tahliye edilen organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı, Gergerlioğlu’na yönelik hakaret ve tehdit içerikli bir mesaj yayınladı. Gergerlioğlu, hakaret ve tehditlere karşı 20 Kasım’da suç duyurusunda bulundu. Şikayete ilişkin soruşturma başlatan söz konusu savcılık, iki hafta içinde soruşturmayı bitirdi.

Savcılık, Çakıcı’nın “densiz”, “aklını başına al” ve “çakal” şeklindeki hakaret ve tehdit içerikli sözlerini değerlendirdi. Savcılık, Cakıcı’nın hakaret ve tehdit içerikli bu sözlerini Avrupa İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 19’üncü maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10’uncu maddesine işaret ederek, Çakıcı’nın sarf ettiği hakaret ve tehditlerin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında girdiğini iddia etti. Savcılık Çakıcı’yı ayrıca Yargıtay’ın daha önce verdiği kararlar ile de savundu.

SAVCI, ÇAKICI ‘LEKELENİR’ DİYE TAKİPSİZLİK VERDİ

Savcılık, Yargıtay 12’nci Ceza Dairesi’nin daha önce verdiği bir kararına işaret ederek, Çakıcı’nın “Lekelenmeme hakkının” olduğunu ifade etti. Savcılık, Çakıcı’nın sanal medya üzerinden paylaştığı hakaret ve tehdit mesajında Gergerlioğlu’nun isim ve soy ismi olmasına rağmen söz konusu paylaşımda isim ve soy isminin olmadığını da iddia etti. Savcılık, lekelenmeme hakkı ve isim hususunu öne sürerek, hakaret ve tehdit suçunun oluşturacak bir delilin olmadığını belirtti. Savcılık, bu nedenlerden ötürü soruşturmaya takipsizlik kararı verdi.

# Ankara

29 Kas 2023 - 17:45 - Asayiş