Jeoloji mühendisi, köstebeklerin yeraltı sularına etkisini değerlendirdi

Jeoloji mühendisi Fahri Çelik, köstebeklerin yer altı suyunun hareket yönünü değiştirerek potansiyel etkileri olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Köstebeklerin yer altında kazdıkları tünellerin, yer altı suyunun hareketini değiştirebileceği ve su tabakalarının baskısını etkileyebileceğinden yer altı suyunun jeolojik özellikleri olduğunu fakat son zamanlarda köstebek sayısında azalma olduğunu belirten Fahri Çelik, tarlalarda yer altı suyunda azalma olduğunu olduğunu söyledi.

Tarla alanlarında yaptığı araştırmalarda bazı yerlerde su seviyesinde düşüş yaşandığını fark ettiğini aktaran Çelik, "Bu su seviyesinin düşüş sebebini araştırdım. Yaptığım araştırmalardan sonra bunun sebeplerinden bir tanesi köstebeklerin sayılarında bir azalma olduğunu tespit ettik. Köstebekler yer altında kuyular açar, yer altında bulunan boşluklarda gezip havalandırır. Kullanılan zirai ilaçlar yüzünden köstebeklerin nesli yok olmaya yüz tutmuş durumda. Çiftçilerimiz köstebeklere zarar verip öldürmemeli. Tarlaya zarar vermezler aksine toprağa faydası var. Yağmur suyunun yer altına çekilmesini sağlar, toprağı havalandırdığı için deprem riskini azaltıyor ve tarımsal olarak verimi arttırıyor. Köstebekler yer altı suyumuzun beslenme kaynağıdır. Çiftçilerimiz ve vatandaşlarımızın onlara zarar vermemesini istiyoruz" dedi.

28 Kas 2023 - 14:48 Mardin- Yaşam