Mardin'de 200 bin TL'ye satılık konutlar için başvuru ekranı açıldı

Ev almak artık bir hayalin ötesinde olduğu için vatandaşlar icradan satılan evleri araştırmaya başladı. Mardin'de 200 bin TL'ye satışa çıkan evler için başvuru ekranı açılırken, yüzlerce daireninin hacizllik olması da dikkat çekti.

Devlet kurumları ellerindeki hacizli malların satışlarına başladı. Konut veya arsa almak isteyenler UYAP'ın sitesinden başvuru ekranından giriş yaparak teklif veriyor. 80 bin TL arsa ve 200 bin TL muhammen bedel ile evler satışa çıktı. Toplamda yüzlerce konut ihale yöntemi ile satışa çıktı. 

Mardin'de 200 bin TL, Kilis'te 582 bin TL, Samsun'da 662 bin TL muhammen bedel ile konutlar bulunuyor. Ortalama teklifler bu fiyatlarla başlayıp artış gösteriyor.

KONUTLARIN SATILDIĞI İLLER

İstanbul, İzmir, Mardin, Kayseri, Afyonkarahisar,  Ankara, Antalya, Tekirdağ, Kayseri, Balıkesir, Niğde, Samsun, Kütahya, Hatay, Kilis. Bu illerde yüzlerce daire icradan satılığa çıkarken, bu kadar dairenin icralık olması da dikkat çekti. 

İCRA İHALESİNE KİMLER KATILABİLİR? TEMİNAT NEDİR?


18 yaşını doldurmuş olan herkes icra ihalesine katılabilir. Tek şart alınacak konutun yüzde 20’sinin teminat olarak bulundurulması veya ilgili icra dairesinin hesabına yatırılmasıdır. İhale sonucunda evi satın alamazsanız teminatınız hiçbir kesintiye uğramadan iade ediliyor. İhaleyi kazanırsanız teminat dışında kalan parayı yatırarak evin tapu işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz.

Örnek olarak muhammen bedeli 500 bin lira olan ev için 100 bin lira teminat yatırmanız gerekiyor. Muhammen bedel ise ihale yolu ile satışı planlanan taşınır ya da taşınmaz bir malın, piyasa koşullarına göre bilirkişi tarafından tayin edilmiş piyasa değeridir.


UYAP’ın e-satış sistemine ücretsiz üye olduktan sonra taşınır, taşınmaz, taşıt gibi seçenekleri seçip istenilen adreslerde ya da istenilen özelliklerdeki taşınmazlara bakılabilir. İhaleye ilişkin tüm bilgileri detaylarına bakarak görüntülenebiliyor.

27 Kas 2023 - 23:50 - Ekonomi