Mardin'e kazık gibi çakılan ucubeyi kim yıkacak?

Tarihi Mardin’de yıllardır bitmek bilmeyen ve tartışmalara konu olan katlı otopark projesinde çalışmalar aylar önce durduruldu. Mahkeme süreçleri devam eden ucube yapının ne inşaatı bitti ne de yıkılması sağlanabildi. Mardin halkı tarihi şehrin girişindeki bu beton yığınının ortadan kaldırılmasını istiyor.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri

Tarihi Mardin şehri turistlerin görmelerini istediğimiz taş yapıları, tarihi dokusu, doğası, farklı kültürleri, farklı dilleri ile kendinden söz ettirse de bu kadim şehre gelen turistlerin dikkatini çeken bir kaç şey daha var. 

Bunları sıralayacak olursak biri hemen tarihi Mardin'e varmadan önce AVM adı altında dikilen ve üstüne beton üstüne beton yığılarak inşa adı altında ortaya konulan ne olduğu belirsiz yapı. Adı ise AVM. 

İç kısımlara girecek olursak karşımıza çıkacak o kadar beton blok var ki, hangi birini sayacağımızı bilemiyoruz.

Ama öyle bir yapı var ki, Tarihi Mardin'in her tarafında "betonarme yapıları yıkıyor, tarihi ortaya çıkarıyoruz" diye övünerek bitiremediğimiz günlerde Tarihi şehrin girişinde yükselmeye başladı. 

Her ne oldu ise, başta katlı otopark olarak ortaya çıkan bu yapı henüz belediyeye kayyum atanmadan önce onaylandı ve inşaatı başladı. Yani bu beton yapının temeli atıldığında daha ortada kayyum atanan bir belediye yoktu ve o şekilde başlayan bir projeydi. 

Bu projeye belediyeden nasıl izin verildiğini, anıtlar kurulundan nasıl geçtiğini, koruma kurullarının bu projeyi nasıl es geçtiğini, Valiliğin o sırada ne yaptığını bilmiyorum. Ya hepsi uyumuş ya da gözlerini kapatmışlar. 

Sorduğum kişiler projenin ilk halinin bu şekilde olmadığını, zemine sıfır olduğunu, bugün Tarihi Mor Efrem Manastırı'nın önünde duran kısmının sonradan eklendiğini, daha önce o kısmın meydan olduğunu ve projenin bu şekilde kabul edildiğini dile getiriyor. Mevcut eklemelerin de belediyeye kayyum atandıktan sonra Mustafa Yaman döneminde nasıl olduysa inşaatın durdurulduktan kısa süre sonra kabul edilip, projeye eklendiğini söylüyorlar. 

Bahsedildiği şekliyle projeyi gözümü kapatıp, hayal ettiğimde önüne çıkan proje ile gözümü açıp baktığımda gördüğüm proje arasında dağlar kadar fark var. 

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş'ın belediyeye kayyum olarak atanmasının ardından ise, ucube bina hakkında dava açılmış ve yürütmesi durdurularak, bugüne kadar tek çivi çakılmasına izin verilmemiş. 

Şimdi mahkeme devam ediyor. Projeye sonradan yapılan eklemelerin yıkılması ve ilk haline getirilmesi herkesin isteği. 

Katlı otoparkın tamamlanması ile beraber başta trafik rahatlayacak. Esnafın derdi de vatandaşın derdi de turistin düşüncesi de bu yönde. Katlı otoparkın zeminden yükseğe yapılan iki katının yıkılması, Mor Efrem Manastırı tarafına bakan beton yığınının ortadan kaldırılması ise, bir şehrin kurtuluşu olacak. Şehrin tarihi dokusu, görüntüsü, taş yapısı daha çok gün yüzüne çıkacak.  

27 Kas 2023 - 00:08 - Gündem

Mahreç  Bayram Kerimoğlu