HEDEP'te aday adayları başvurusu başladı mı? HEDEP Mardin'de adaylarını nasıl belirleyecek?

31 Mart 2024'te gerçekleştirilecek olan yerel seçimler için siyasi partilerde çalışmalar hummalı bir şekilde sürüyor. Yerel seçimlere dair Mardin'de en merak edilen sorular; "HEDEP'te başvurular başladı mı? HEDEP'ten kaç kişi belediye başkanlığı için başvuru yaptı? HEDEP Mardin'de adaylarını nasıl belirleyecek?"

31 Mart 2024'te gerçekleştirilecek olan yerel seçimler için siyasi partilerde çalışmalar hummalı bir şekilde sürüyor. Hummalı çalışmalar kapsamında tüm siyasi partiler olabilecek en uygun adayı belirlemeyi amaçlıyor. Yerel seçimlere dair Mardin'de en merak edilen Halkların Dmeokratik ve Eşitlik Partisi'nin (HEDEP) aday adayları olurken, HEDEP'te aday adaylığı başvuruları başladı mı? HEDEP'ten kaç kişi belediye başkanlığı için başvuru yaptı? HEDEP belediye başkan aday adaylarını nasıl belirleyecek? 

HEDEP BAŞVURULARI NE ZAMAN ALMAYA BAŞLAYACAK?

Mardin'de HEDEP'ten yerel seçimlerde aday adayı olacak olanların isimleri yavaş yavaş belli olmaya başlarken, HEDEP henüz aday adaylarının başvurularını almaya başlamadı. Mardin'de 3 Aralık 2023 tarihinde İl kongresini yapmaya hazırlanan HEDEP'in aday adayları başvurularını Aralık ayının ikinci haftası almaya başlaması bekleniyor. HEDEP aday adayları arasında yapılacak ön seçim ile adaylarını belirleyeceğini açıkladı. 

HEDEP SEÇİMLERE NASIL GİRECEK? 

HEDEP'in seçimlere yeniden Eşbaşkanlık modeli ile girmesi bekleniyor. Bir kadın, bir erkekten oluşacak olan belediye başkan adayları Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye başkanlıkları için geçerli olacak. 

ADAYLAR NASIL BELİRLENECEK?

HEDEP adaylarını ön seçim ile belirleyecek. Ön seçimde partinin delegeleri belirlendikten sonra delegelerin başvuru yapan aday adayları arasında seçim yapmak için sandığa gitmesi istenecek. Delegeler önceki yıllara göre daha geniş bir yelpazeden oluşturulacak. Delegelerin belirlenmesi sürecinde HEDEP'in yeni şartları belirlediği konuşuluyor. Delegelerin sandıkta tercihlerini yapmasının ardından sandıktan birinci çıkacak olan bir kadın ve bir erkeğin Eşbaşkanlar adayları olarak belirlenmesi bekleniyor. 

HEDEP HANGİ İLÇELERDE ÖN SEÇİM YAPACAK? 

HEDEP'in Mardin'de önceki yıllardan farklı olarak 10 ilçede yani Artuklu, Kızıltepe, Nusaybin, Derik, Mazıdağı, Savur, Ömerli, Dargeçit, Midyat ve Yeşilli ilçesinde de ön seçime gitmesi bekleniyor. Önceki seçimlerden farklı olarak Mardin Büyükşehir Belediyesi adaylarının belirlenmesi de ön seçim ile yapılacak.  

21 Kas 2023 - 22:09 - Politika