Uğur Kaymaz ve babası mezarları başında anıldı

Mardin'de henüz 12 yaşında iken evlerinin önünde açılan yaylım ateşine bedenine isabet eden 13 kurşunla öldürülen Uğur ve babası Ahmet Kaymaz, ölümlerinin 19'uncu yılında mezarları başında anıldı. 

Haber albümü için resme tıklayın

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 21 Kasım 2004’te evlerinin önünde polisler tarafından açılan yaylım ateşinde bedenine isabet eden 13 kurşunla hayatını kaybeden 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ile babası Ahmet Kaymaz, ölümlerinin 19'uncu yılında Atatürk mahallesindeki kabirleri başında anıldı. 

Kaymaz ailesi fertlerinin yanı sıra Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) milletvekilleri ve çok sayıda kişi anmaya katıldı. Uğur ve babasının fotoğraflarının yer aldığı dövizler de katılanlar tarafından taşındı. 

 

MEZARLARIN TAHRİP EDİLMESİNE TEPKİ

 

HDP Kızıltepe İlçe Eşbaşkanı Aysel Ayav, Uğur ile babasının öldürülmesinin yıl dönümünde mezarlarına saldırı yapıldığını hatırlatarak, mezarlığa saldırıda bulunan zihniyete karşı mücadele edeceklerini vurguladı. 

 

HEDEP Mardin Milletvekili Beritan Güneş de, aradan geçen sürede faillerin cezalandırılmadığını belirterek, "Uğur’u hafızalarımızdan silmek istediler. Kayyım Uğur’un heykelini yıkarak parktan adını sildi. Ancak ne yaparsanız yapın Uğur, Ahmet, Ceylan, Cemile unutulmayacak. Onlar mücadele gerekçemiz olacaklar” dedi.

 

HEDEP Mardin İl Eşbaşkanı Alaaddin Turan da, “12 yaşında 13 kurşunla katledilen Uğur’un dünyada örneği yok” diyerek, mezar taşlarının tahrip edilmesine tepki gösterdi. 

 

HEDEP Mardin Milletvekili Kamuran Tanhan, Uğur Kaymaz’ın devlet için "imtihan" olduğunu ancak devletin bu "imtihandan" geçmediğini savundu. Tanhan, korunan faillerin kamu vicdanında cezalandırıldığını söyledi.

 

Anne Makbule Kaymaz da, "12 yaşında bir çocuk ‘terörist’ olamaz. 3 defadır mezar taşımız kırılıyor. Ölülerimizden de mi korkuyorlar? Ne istiyorlar? Yaşadığım müddetçe onları unutmayacağım" dedi. 

 

Konuşmaların ardından Uğur ve babası Ahmet Kaymaz'ın mezarlarına karanfil bırakılarak, anma sona erdi. 

21 Kas 2023 - 15:38 - Gündem