Mardin'de 'cinsel istismar' tartıştılar: Çocukların yüzde 30'u 2-5 yaş arasında istismar ediliyor

KESK Mardin Kadın Meclisi’nin düzenlediği panelde konuşan Psikolog Siyamend Aslan, çocuk istismarı haberlerinde mağdur yerine failin teşhir edilerek, caydırıcı olunması gerektiğini söyledi. Avukat Dilan Koç ise, çocuk istismarına dair çarpıcı detaylar paylaştı.

KESK Mardin Kadın Meclisi 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında panel düzenledi. KESK'e bağlı sendika şubelerinin bulunduğu binada bulunan konferans salonunda gerçekleştirilen panelde "Çocuk İstismarı" ele alındı. 

İlk olarak Psikolog Siyamend Aslan söz alarak sunum yaparken, çocuk istismarının ne olduğu ve ne şekilde yaşandığı konularında bilgi verdi. Çocuk istismarının psikolojik, fiziksel ve cinsel olarak yapıldığını kaydeden Aslan, çocuk istismarının yüzde 70'e varan oranda çocuğun birinci derece yakınları tarafından uygulandığını kaydetti. Medyada çocuk istismarı konusunda özellikle fail yerine mağdurun özne haline getirilmeye çalışıldığını kaydeden Aslan, bunun yanlış olduğunu aksine failin teşhir edilerek, caydırıcı tutum alınması gerektiğini söyledi. Cezaların da artırılması gerektiğini ifade eden Aslan, mevcut durumda cezasızlığın bir politika halinde uygulandığını söyledi. 

'EN BÜYÜK TEHLİKE İÇERİDE'

 

Ardından söz alan avukat Dilan Koç da, çocuk istismarının hukuki boyutunu ele aldı. Türkiye'de işlenen cinsel suçların yüzde 47'sinin çocuklara dönük olduğunu, mağdurların yüzde 90'ının faillerinin tanıdıkları kişiler olduğunu kaydeden Koç, "Bu nedenle en büyük tehlike dışarıda değil, ama içeride" dedi. İstismara uğrayan çocukların yüzde 30'unun yaşlarının 2 ile 5, yüzde 30'luk kısmının da 6 ile 10 yaş arasında olduğuna da dikkat çeken Koç, "Bu yaşlardaki çocuklar her ne kadar toplumda korunması gereken çocuklar iken ve toplum tarafından bu yaşlardaki çocuklara dönük yönelimler lanetlense de ne yazık ki, oranlara baktığımızda en fazla istismar edilen yaş aralığı bu yaşlar" dedi. 

21 Kas 2023 - 00:46 - Gündem